Twitter‘ın kurucularından Jack Dorsey, 6 yılın ardından Twitter’daki CEO’luk görevinden istifa ettiğini açıkladı. Jack Dorsey, son yıllarda Twitter’ın yükselişinde büyük pay sahibiydi.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olan Twitter’da yeni bir döneme geçiş yapılıyor. Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Jack Dorsey görevi bıraktığını açıkladı.

Twitter’dan duyurdu

2015 yılında Dick Costolo’dan boşalan CEO’luk görevine geçen Jack Dorsey, Twitter’ın kâr etmediği bir dönemde şirketin başında göreve başlamıştı. Şirketin başına geçtiği dönemde mali denge için birçok kişiyi iştan çıkaran Jack Dorsey, bir dönem platformu satmayı bile denemişti. Disney ve Google’dan teklifler gelmesine rağmen satışı gerçekleşmeyen Twitter, pandemi döneminde adeta uçuşa geçti ve zirve dönemini geçirdi.

Jack Dorsey’in getirdiği en önemli değişikliklerden olan karakter sınırının 280’e çıkarılması, platformun kaderi için en önemli değişikliklerden oldu. Daha sonra Vine ve Periscope gibi uygulamalarla entegrasyon, Bitcoin ile bahşiş, Twitter Blue abonelik sistemi ve Super Followers gibi birçok gelir modeli Jack Dorsey ile birlikte hayata geçti.

Son çeyrekte yüzde 40 büyüme yaşayan platformun kullanıcı sayısı da 211 milyon oldu. 2 yıl içerisinde 315 milyon kullanıcı ve 3 milyar dolar gelir hedefi konmuştu. Yeni CEO için ismi geçen teknoloji şefi Parag Agrawal’ın önünde zorlu bir yol var. Jack Dorsey’in ise kripto para projelerine odaklanacağı tahmin ediliyor.

 

OKUYUN  WhatsApp'tan çıkartmalar için yeni özellik!