Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜRSEB) ve Erciyes Üniversitesi ortaklığında geliştirilen yerli koronavirüs aşısı Turkovac ile ilgili önemli açıklamalar yapıldı.

Erciyesi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, yerli aşı Turkovac’ın raporlama çalışmalarında yer almış bir isim. Yıldız, yerli aşının Çinli Sinovac aşısından daha etkili olduğunu söyledi.

Turkovac’ın Faz 1 klinik çalışması 44, Faz 2 ise 250 gönüllü üzerinde yapıldı. Prof. Dr. Orhan Yıldız, yerli aşının Faz 1 ve Faz 2 çalışmalarındaki etkinliği hakkında, “Bizim aşımız Turkovac inaktif bir aşı. Çin aşısıyla benzer bir aşı ancak, biz yaptığımız Faz 1, Faz 2 çalışmalarında aşımızın Sinovac’tan çok daha etkili olduğunu gördük. Çok daha yüksek antikor düzeyine sahip ve yan etkileri de Biontech ile benzer. Aşı olmayan, aşıdan korkan ya da özellikle mRNA aşısının çok fazla yan etkilerinden korkusu olan kişilerin ve Çin aşısını yaptırmak istemeyenler için bizim aşımız çok iyi bir alternatif” diye konuştu.

Yıldız şunları ekledi:

“Kendi yerli aşımızla, aşılanmalarını tavsiye edeceğiz. Faz 3 çalışmalarımız erken başlasaydı bugün yerli aşımızın çok iyi yerlerde olduğunu söylüyor olacaktık ama maalesef Faz 3’e yeni başlıyoruz. Umarım bütün dünyaya iyi bir alternatif olacak aşımız elimizde olur.”

Siz de eğer yerli koronavirüs aşısı için gönüllü olmak isterseniz Faz 3 klinik çalışmaları hala devam ediyor. https://enabiz.gov.tr adresinden gönüllü olabilirsiniz.

 

OKUYUN  Valorant 3. Bölüm 1. Kısım'da gelecek yenilikler belli oldu!