Aralık 2021’de Umman’da çalışan bir arkeolog ekibi, oldukça ilginç bir keşif yaptı: Yaklaşık 4000 yıllık ve tavlanın atası olabileceği düşünülen bir masa oyunu buldular.

Varşova Üniversitesi Polonya Akdeniz Arkeolojisi Merkezi ve Umman Miras ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen kazı, Kumayre Vadisi’nde gerçekleşti. Bulunan Tunç Çağı keşifleri ve bazı büyük kuleler, bölgenin bakır ticaretinin bir merkezi olabileceğine işaret ediyor. Ancak kazıda bulunan en ilginç şey ise bir masa oyunuydu.

Bulunan oyunun kalıntıları
Fotoğraf : Polonya Akdeniz Arkeoloji Merkezi

Tavlanın atası olabilir

Kazı raporunda, bulunan masa oyunuyla ilgili şu sözler yer alıyor:

Ancak en beklenmedik keşif, doğrudan ekonomi veya geçim ile ilgili değildi. Bulduğumuz odalardan birinde… bir oyun tahtası vardı. Tahta taştan yapılmıştır ve işaretli alanlar ve çukurlara sahiptir. Tunç Çağı’nda, o çağın birçok ekonomik ve kültürel merkezinde benzer ilkelere dayalı oyunlar oynanırdı. Bu tür buluntular nadirdir, ancak Hindistan, Mezopotamya ve hatta Doğu Akdeniz havzasından birkaç örnek bilinmektedir. Benzer bir ilkeye dayanan bir oyun tahtasının en ünlü örneği ise Ur mezarlarından bulunanı.

Ur Kraliyet Oyunu ve 177’ye tarihlenen ve Ur Kraliyet Oyunu’nun kurallarını açıklayan gerçek kil tabletResim : British Museum

Özetten de anlaşılacağı gibi , Qumayrah Vadisi’nde bulunan oyun biraz gizemli olsa da, en azından antik çağın en ünlü masa oyunlarından biri olan Royal Game of Ur’a benziyor .

Kurallar keşfedildikten ve insanlar oyunu oynamaya başladıktan sonra, Yirmi Kare Oyunu olarak da bilinen Ur Kraliyet Oyunu’nun, bugün Tavla olarak bildiğimiz oyuna dönüştüğü veya yerini aldığı biliniyor.

OKUYUN  Fransa'da insanlık tarihini değiştiren keşif! 54 bin yıllık...