Pazarın açık ara lideri olan dijital oyun platformu Steam, her ne kadar Epic Games gibi ücretsiz oyunlar dağıtmasa da, yeni getirdiği özellikler ile oyuncuların hala vazgeçilmezi durumunda. Son test edilen özellik ise Türkiye’de yaşayan oyuncular için adeta kurtarıcı niteliğinde. Steam, interneti yavaş olan kullanıcıları düşünerek, oyunların indirilirken oynanması üzerinde bir çalışma yapıyor.

Özellikle ülkemizde oyun fiyatlarından sonra en büyük sıkıntılardan biri de internet hızları. Steam de internet hızı yavaş olan oyuncuları düşünerek, oyunların henüz indirilirken oynanabileceği bir sistem kurmak istiyor.

SteamDB’den Pavel Djundik’in ortaya çıkardığı bu özellik, geçtiğimiz Mart ayında fark edildi. Bu bağlamda oyuncular, Steam’den satın aldıkları bir oyunun tamamen indirilmesini ve kurulmasını beklemeden oyuna başlayabilecekler.

Steam’in yeni projesinin diğer getirecekleri

Bu özelliğin geliştirilmesinin asıl nedeni interneti yavaş olan kullanıcıların bekleme süresini azaltmak olsa da, Steam bu özellik sayesinde başka yararlar da sağlayacak. Proje sayesinde oyun kurulana dek sabit diskinizde oluşan gereksiz şişkinlik önlenebilecek. Bunu kısaca anlatmak gerekirse; Steam’den bir oyunu indirmeye tıkladığınızda sabit diskinizde kurulum sonrası silinecek dosyalar da oluşturulur. Bu dosyalar oyun indirilene dek sabit diskinizde gereksiz yer kaplar. Bu proje sayesinde bu dosyalardan kurtulacağız ve oyun kurulduktan sonra sabit diskte ne kadar yer tutacağını sağlıklı bilgi elde edebileceğiz.

Konsollarda benzeri kullanılıyor

Aslında bu sistemin bir benzerini yıllardır PS4 ve Xbox One’da, ayrıca yeni nesil konsollar Xbox Series X/S ve PS5’te görebiliyoruz. Bahsi geçen konsollarda belli bir boyutu indirdiğimizde oyuna geçiş yapabiliyoruz ve belirlenen noktaya kadar oyunu oynayabiliyoruz. Steam’de ise yeni proje sayesinde oyunu indirmeye başladığımın anda oyuna da başlayabilme imkanı sunulmaya çalışacak.

Steam’den konuyla ilgili bir resmi açıklama gelmiş değil. Ancak Steam bu özelliği daha önce 2015 yılında Mortal Kombat X’te denemiş fakat başarılı olamamıştı. Bu başarısızlık ardından proje rafa kaldırılmıştı. Umarız ki daha sağlam bir şekilde proje hayata geçer ve oyuncular için bu büyük kolaylık sağlanmış olur.

OKUYUN  Total War: Warhammer III’ün oynanış videosu