Geçen hafta Radio Free Asia , Squid Game kopyalarının USB sürücüler ve SD kartlar aracılığıyla Kuzey Kore’ye kaçırıldığını bildirmişti. Şimdi ise RFA’ya göre Squid Game’i satın alıp izleyen Kuzey Koreli bir öğrenci yakalandı ve müebbet hapis cezasına mahkum edildi. USB sürücüyü satın aldığı kaçakçı ise ölüme mahkum edildi.

RFA kaynaklarına göre, USB sürücüsünü satın alan Kuzey Koreli bir öğrenci müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Diziyi izlediği tespit edilen diğer 5 kişi ise 5 yıl ağır çalışma cezasına çarptırıldı. Öğrencilerin bulunduğu okuldaki yöneticiler ve öğretmenler işten çıkarıldı ve madenlerde ağır çalışma cezasına çarptırılması bekleniyor.

RFA’da olayın gelişme şekli şöyle anlatıldı:

Tüm bunlar geçtiğimiz hafta bir lise öğrencisinin Güney Kore dizisi Squid Game’in içerisinde olduğu bir USB Flash sürücüyü satın alması ve sınıftaki en iyi arkadaşıyla birlikte izlemesiyle vaşladı. Daha sonra USB flash belleği satın alan gencin arkadaşı da başka bir öğrenciye söyledi ve onlarla beraber izlediler. Hükümetin sansürcüleri aldıkları ihbar ile öğrencileri tutukladı.

Bu ayın başlarında Kuzey Kore hükümeti tarafından yönetilen bir internet sitesinde, Squid Game’in “güçlülerin zayıfları sömürdüğü eşitsiz bir toplumu” yansıttığını ve insanlığın yok edildiği “Güney Kore kapitalist toplumunun “canavarca” karakterini gösterdiğini anlatan bir bildiri yayınlanmıştı.

Kuzey Kore vatandaşlarının herhangi bir Güney Kore TV programını izlemesi yasa dışıdır. Uluslararası medya, özellikle serbest piyasa Güney Kore kültürünün etkisi, Kuzey Kore’deki egemen güce bir tehdit olarak görülüyor . Geçen yıl ülke , Güney Kore ve ABD gibi kapitalist ülkelerdeki medyayı izleme, sahip olma veya dağıtmanın ölüm cezasıyla sonuçlanabilecek “Gerici Düşünce ve Kültürün Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Kanun” adlı bir yasa çıkarmıştı.

OKUYUN  Asıl oyunu Netflix kazandı! İşte Squid Game'den elde edilen gelir...