Tüm zamanların en iyi çıkış yapan oyun konsolu unvanını taşıyan ve bunu muhtemelen koronavirüs pandemisine borçlu olan PlayStation 5 ile ilgili ilginç bir haber gündeme oturdu.

Sony, PlayStation 5 talebine yanıt verecek miktarda üretim yapamıyor ve bunda dünya genelindeki çip kıtlığının rolü büyük. Digitimes tarafından aktarılan bilgilere göre Sony, PlayStation 5’te önemli bir tasarım değişikliğine gitmeyi planlıyor. Digitimes’ın endüstri kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Sony, TSMC de dahil olmak üzere tüm tedarikçilerine PlayStation 5’in yenilenen tasarımının 2022’nin 2. ya da 3. çeyreğinde üretime başlayacağını aktardı. Ve bu yeni tasarımda PlayStation 5’in performansı düşecek gibi duruyor.

Kantan Games CEO’su Dr. Serkan Toto’ya göre bu değişikliğin sebebi maliyet. Dr. Toto, halihazırda PS5’e güç vermekte olan 5 nm CPU‘lar çok maliyetli olduğu için Sony’nin bu işlemcileri AMD’nin yeni 6 nm yarı özelleştirilmiş CPU‘ları ile değiştireceğini belirtiyor. Yani bu tasarım değişikliği dış görünüşten ziyade donanımla alakalı olacak. Bu CPU farklılığı konsolun performansını nasıl etkiler bunu henüz bilemiyoruz.

Sizce Sony, PS5 üretimi arttırıp, maliyeti düşürmek için konsolun performansını düşürmeyi göze alır mı? Yorumlarınızı Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Periscope'a veda vakti! Fişi çekildi...