Şili’nin güney kesiminde çalışma yapan bilim insanları, 70 milyon yıl önce Kretase döneminde yaşamış doğal zırhlı bir dinozorun iskelet kalıntılarını gün yüzüne çıkardılar. Oldukça tuhaf bir özelliğe sahip olan bu dinozorun kuyruğunun ucunda adeta bir bıçak bulunuyordu.

Ekip, Nature dergisinde  yayınlanan bir raporda, zırhlı otoburun herhangi bir dinozordan farklı olarak büyük bir kuyruk silahı geliştirdiğini belirtti. Dinozorun garip şekilli kuyruk tarafı, gerçek bıçakları taklit eden, birbirine kaynaşmış yedi çift kemik tortusundan oluşuyordu.

Ekip, vücudunun geri kalanının Stegosaurus‘a benzemesi nedeniyle iki metre uzunluğundaki tür Stegouros elengassen olarak adlandırdı. Daha sonra, kapsamlı DNA analizi ve kafatası incelemesi ile bu zırhlı askerin Ankylosaurs adlı bir dinozor ailesiyle daha yakından ilişkili olduğunu ortaya çıkarıldı.

Bununla birlikte, çalışmanın baş yazarı ve Şili Üniversitesi’nde doktora öğrencisi Sergio Soto Acuña CNN’e verdiği demeçte, “Kuzey yarımküredeki Ankylosaurların aksine, yeni dinozorumuz hafif zırha, ince bacaklara ve daha küçük bir boyuta sahip” dedi.

Ancak her iki durumda da, çalışmanın ortak yazarı ve Şili Üniversitesi paleontologu Alex Vargas ise buldukları karşısında hayretlere düşerek “bu gerçekten sıra dışı bir silah” diyerek şaşkınlığını koruyamadı.

Düşüncelerinizi yorumlarda biz Megabayt ekibiyle paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  Afrika'daki en eski insan mezarı keşfedildi! Tam 78 bin yıllık