Gelişen teknoloji karşımıza sürekli farklı bir ürün çıkartıyor. Son dönemlerde oldukça rağbet gören kablosuz kulaklıklar da bu ürünlerden biri. Counterpoint Research adlı araştırma şirketi 2021’in ilk çeyreğinde, kablosuz kulaklıklar ile ilgili verilerini paylaştı.

Araştırma sonucunda elde edilen bilgilere göre kablosuz kulaklıkların birim satışının, 2021’in ilk çeyreğinde yıllık bazda %44 arttığı gözlemlendi. Bu orandan yıllık olarak en yüksek payı Çin aldı. En büyük payı alan ülke ise ABD oldu.

Kablosuz kulaklıklarıyla tüketicilerin beğenisi kazanan Apple, bu alanın başında gelen üreticilerden biri olsa da kendi içinde bazı düşüler yaşıyor. Diğer markaların da kablosuz kulaklık çıkarması veya Apple’ın bir süredir bu alanda yeni bir ürün duyurmaması, bu düşüşleri etkileyen sebeplerin başında geliyor.

Apple’ın ardından listede ikinci sırda olan Xiaomi ise geçtiğimiz çeyreğe göre bazı kayıplar verdi. Bir diğer teknoloji devi Samsung ise rakipleriyle arasındaki farkı kapattı. Samsung’un, promosyon yoluyla daha fazla ürün sattığını ve bu stratejisinin de işe yaradığı söylenebilir çünkü görüldüğü gibi güçlü rakipleriyle arasındaki farkı kapatmış görünüyor.

Yine araştırmadan çıkarılan bir diğer sonuç da, tüketicilerin 100 doların üzerindeki ürünlere olan talebinin azaldığı yönünde. Tüketiciler artık pandeminin ekonomik etkisi nedeniyle de, bütçe dostu olan orta segment ürünleri artık daha çok tercih ediyor. Orta segment ürünlerde de 2020’ye kıyasla bu yılın ilk çeyreğinde %46’lık bir artış gözlemleniyor.

100 doların üzerindeki kablosuz kulaklıklarda %57 pay ile Apple listenin ilk sırasındaki yerini koruyor. İkinci sırada ise %17 pay ile Samsung var. 100 doların altındaki segmente, Xiaomi gibi birçok markanın ürün çeşitliliği gibi sebepler dolayısıyla, payları düştü. Tüm bunlara rağmen pandemi birçok sektörü olumsuz etkilese de kablosuz kulaklık üreten firmaları pek etkilemediği görülüyor. Siz bu araştırma ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Apple AirTag uygulaması Android için yolda!