Gökbilimciler tarafından Samanyolu Gökadası’nda 500 ışıkyılı genişliğinde dev bir delik keşfedildi. İşte Samanyolu’ndaki yıldızların nasıl oluştuğu hakkında çok daha fazlasını ortaya çıkarabilecek en son keşif hakkında bilmeniz gerekenler.

İnsanları evrenin kökenini ve yıldızların nasıl oluştuğunu anlamaya yaklaştıran önemli bir gelişme yaşandı. Gökbilimciler yeni bir araştırmaya göre, Samanyolu Gökadası’nda, Perseus ve Taurus takımyıldızlarındaki yıldız oluşum bölgeleri arasında büyük bir boşluk keşfetti. Boşluk veya uzay boşluğu, diyebileceğimiz bu bölge, 500 ışıkyılı genişliğinde devasa bir kütle.

Birkaç rapora göre, Samanyolu Gökadası’ndaki boşluk, süpernova olarak da bilinen yaklaşık 10 milyon yıl önce bir yıldızın patlayıcı ölümüyle oluşmuş olabilecek moleküler bulutlarla çevrili olarak tespit edildi. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’ndeki (CfA) Teori ve Hesaplama Enstitüsü’ndeki (ITC) araştırmacılar, çalışmanın bulgularının bilim adamlarının süpernovalar nedeniyle yıldızların nasıl oluşabileceğini anlamalarına yardımcı olabileceğine inanıyor.

Bir açıklamada araştırmacılar, Avrupa Uzay Ajansı‘nın yıldız haritalama Gaia uzay aracının, boşluğun etrafında bulunan moleküler bulutları haritalamak için kullanılan verileri verdiğini ve onlara ilk kez 3 boyutlu bir görünüm sağladığını belirtti. Bu üç boyutlu görünüm, iki boyutlu görseller üzerine büyük bir gelişim sağladı. Araştırmacılar, boşluğun Dünya’ya olan mesafesini “sadece yüzde 1 belirsizlikle” ölçtüklerini söyledi.

Verileri görselleştirmek için araştırmacılar, yıldızların oluştuğu bölgeyi haritalayabilecek 3 boyutlu moleküler haritalar oluşturmalarına izin veren Glue adlı yazılımı kullandılar. Bu yeni bakış açısı, bir süpernova patlamasının ardından yeni yıldızlar oluşturmak için moleküler bulutların gaz ve tozdan nasıl oluşabileceğini incelemelerine yardımcı olacak. Harvard profesörü ve CfA astronomu Alyssa Goodman, “Evreni tam anlamıyla mutfak masanızın üzerinde yüzdürebilirsiniz” diyor.

Bölgenin bu 3 boyutlu haritalarından elde edilen veriler, araştırmacılara daha önce bahsedilen bulutların aslında birbirine bağlı olmadığını, bunun yerine büyük, görünmez bir boşluğun her iki tarafında yer aldığını gösterdi. Araştırmacılara göre, bulutlar yaklaşık 10 milyon veya 20 milyon yıl önce aynı süpernova patlamasının bir sonucu olarak oluşmuş olabilir. Çalışmanın bulguları 22 Eylül’de The Astrophysical Journal‘da yayınlandı.

OKUYUN  NASA, 150 milyon ışık yılı uzaktaki galaksinin fotoğrafını paylaştı!