Çin hükümetine bağlı yetkililer, aşılanmamış kişilerin diğer insanlara COVID-19 bulaştırması durumunda, salgının yayılmasında aşılanmamış kişilerin sorumlu tutulacağını açıkladı.

Koronavirüsün ortaya çıktığı yer olarak tahmin edilen Çin Halk Cumhuriyeti, uzun süredir virüsle savaşmaya devam ediyor. Yetkililer son olarak, 10’dan fazla kentte, aşılanmayan insanlara karşı yeni önlemler alınacağını açıkladı.

New York Times’ın haberine göre, Çin Halk Cumhuriyeti’nde son iki haftada Delta varyantına karşı yeni genelgeler yayınlandı. Bu bağlamda ülkede, bir engeli olmadığı halde aşı olmayan kişilere karşı yeni yaptırımlar uygulanacak.

Salgının yayılmasından aşılanmamış olanlar sorumlu tutulacak

Çinli yetkililerin yaptığı açıklamada, sağlık sorunu olmaksızın COVID-19 aşısı olmayanların, başkalarına virüs bulaştırması durumunda, bu kişiler salgının yayılmasından sorumlu tutulacak. Uygulanacak yaptırımlarsa henüz bilinmiyor.

Çin’de uygulanan Sosyal Kredi Sistemi bu yaptırımlarda kullanılabilir. Buna göre, yaptırım uygulanacak insanların puanlarının düşürülmesi gündemde.  Hubei eyaletinde kullanılan Sosyal Kredi Sistemi, vatandaşların sosyal olarak değerlendirilmesini sağlıyordu.

Bunum dışında aşılanmayan insanların, işe gitmelerinin, hastanelere ya da tren istasyonuna girişlerinin engellenmesi gibi seçenekler de masada.

Ülkede aşılanma oranı %55

Çin Halk Cumhuriyeti sağlık yetkililerine göre ülke nüfusunun %55’i aşılanmış durumda. Yine de yetkililerin amacı, ülkede sürü bağışıklığı sağlamak amacıyla %80’lik aşılanma oranına ulaşmayı amaçlıyor.

OKUYUN  Fransa hükümeti, aşı olmayan 3 bin sağlık çalışanını açığa aldı!