Windows 10 yeni aldığı güncellemelerle yine sıkıntılar çıkarmaya devam ediyor. Bu kez Windows 10 ile yerleşik olarak gelen Windows Defender’da meydana gelen hata sabit diskinizi gereksiz dosyalarla dolduruyor.

Windows Update ile güncelleme alan Windows Defender’da can sıkıcı bir hata meydana geldi. Kullanıcılardan gelen şikayetlere göre Windows 10’un sistem sürücüsünde, yani işletim sisteminin kurulu bölümde binlerce gereksiz dosya oluşturarak sabit diski doldurduğundan şikayet etmeye başladılar. Hatta ortalama 2 kilobayt büyüklüğündeki dosyaların 30 GB’a kadar yer kapladığını söyleyenler bile var.

Windows Server sürümü de bu hatadan nasibini aldı. Konuyla iligli şikayetlerden biri şu şekilde:

“Sorundan etkilenen üç 2016 sunucumuz var. Dün gece boş sabit disk alanı olmadığına dair uyarılar görünmeye başladı. Bir sunucunun Store klasöründe 18 MİLYON DOSYA vardı. Diğerinde ise 13 MİLYON. Tüm dosyaları bulup silmek saatler sürüyor. Toplamda, bu dosyalar 50-60 GB disk alanı kaplıyor. Bu, Microsoft açısından ciddi bir hata.”

Siz de bilgisayarınızı kontrol edebilirsiniz. Windows Defender’ın bilgisayarınızın sabit diskinde binlerce gereksiz dosya oluşturup oluşturmadığını öğrenmek için aşağıda yer alan klasörü kontrol edebilirsiniz:

C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Scans\History\Store

Eğer bu klasörde 1 megabayttan küçük binlerce dosya görürseniz hepsini güvenle silebilirsiniz. Bununla birlikte hala eski sürüm yüklüyse Windows Update bölümünden Windows Defender yazılımınızı güncellemeyi de ihmal etmeyin.

OKUYUN  Microsoft, ölen kişilere ait bilgilerle robot yapmak için patent aldı! Black Mirror gerçek miydi?