Son yılların robotik alanda en önemli gelişmelerinden olan dört ayaklı robotlar, çevik, küçük ve tekerlekli makinelere göre oldukça kullanışlı. Ancak yaşanması an meselesi olan durum gerçekleşti ve bu robotlara silah monte etmeye başladılar.

Gördüğünüz fotoğraf Sword International isimli şirketin ürettiği özel bir silahla donatılmış, ABD firması Ghost Robotics tarafından üretilen Vision 60 model bir 4 ayaklı robot. Silahın ismi SPUR (Özel amaçlı insansız tüfek) ve çeşitli robotik platformların üzerine takılmak için tasarlanmış gibi görünüyor. 30x optik yakınlaştırmaya, karanlıkta hedefleme için termal kameraya ve 1.200 metre etkili menzile sahip.

Net olmayan şey, Sword International veya Ghost Robotics’in şu anda bu silah ve robot kombinasyonunu satıp satmadığı. Ama görünen o ki, satmadıysalar bile yakında satacaklar gibi… Makine, bu hafta başlarında Amerika Birleşik Devletleri Ordusu Birliği’nin 2021 yıllık konferansında ilk kez gösterildi.

Ghost ve Sword arasındaki ortaklıkla ilgili ayrıntılar net değil ancak Ghost’un dört ayaklı robotları şimdiden ABD ordusu tarafından test ediliyor. Geçen yıl, Florida’daki Tyndall Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki 325. Güvenlik Kuvvetleri Filosu, Savunma Bakanlığı’nda düzenli operasyonlarda dört ayaklı robotları kullanan ilk birim oldu . Ghost Robotics CEO’su Jiren Parikh ile yapılan bir röportaja göre, onları üssün çevresinde devriye gezmek ve “insanlar ve araçlar için arzu edilmeyen” bataklık alanlarda gezinmek için kullanıyor .

Keşif, robot köpekler için en belirgin kullanım durumlarından biri olsa da, üreticiler yavaş yavaş diğer faydalı yükleri deniyorlar. Makineler, uzaktan video ve haritalama sağlamanın yanı sıra, bombaları etkisiz hale getirmek veya kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer maddeleri (KBRN olarak da bilinir) tespit etmek için mobil hücre kuleleri olarak kullanılabilir.

Ve elbette silah olarak da kullanılabilirler…

OKUYUN  Canon yeni aynasız kamerasını EOS R3'ü resmen duyurdu!

Dört ayaklı robotların en tanınmış üreticisi ve Spot’un yapımcıları olan Boston Dynamics, makinelerini silahlandırmaya karşı katı bir politika izliyor. Görünüşe göre diğer üreticiler çok seçici değil.