Reddit‘teki gönderilere göre, bilgisayar korsanları emek yanlısı mesajlar vermek için iş makbuzu yazıcılarına saldırmaya başladı.

Reddit, Twitter ve başka sosyal medya platformlarında çok sayıda benzer resim yayınlanmaya başladı. Makbuzlarda verilen mesajlar birbirinden değişiklik gösteriyor, ancak çoğu makbuz, işçilerin daha fazla hak talep etmeye başlamasını işaret ediyor.

Bazı kullanıcılar Reddit‘te/r/antiwork başlığında paylaşılan bu makbuzların mesajların sahte olduğunu öne sürdü, ancak interneti izleyen bir siber güvenlik firması sosyal medyada paylaştığı bilgilere göre bu makbuzların gerçek olduğunu belirtti. GreyNoise kurucusu Andrew Morris, “Birileri TCP verilerini doğrudan internet üzerinden yazıcı hizmetlerine gönderiyor” dedi.

Bunun anlamı ise temelde, TCP 9100 bağlantı noktasının açık olduğu her bir aygıta giriş sağlayarak istediğiniz emekçi mesajı yazdırabilmeniz denmekte.

Morris‘e göre saldırının arkasındaki kişiler 25 ayrı sunucu kullanıyor, bu nedenle bir IP‘yi engellemek saldırıları durması anlamına gelmiyor. Yazıcılar ve internete bağlı diğer cihazlar herkesin bildiği gibi güvensiz olabilir. 2018’de bir bilgisayar korsanı, insanlara PewDiePie‘ye abone olmalarını söyleyen bir mesajla 50.000 yazıcıyı ele geçirmişti. Makbuz yazıcısı hacker, aksine, çok daha odaklanmış bir dizi iş karşıtı mesaja sahiplik ediyor.

İşte o makbuzlar;

“Anlat bakalım”

“Danimarka’daki McDonald’s çalışanlarına saatte 22 dolar ödeyip yine de Amerika’dakinden daha ucuza bir Big Mac satmayı nasıl başarabilir ?”

“Cevap: Sendikalar”

“Zaman senin en önemli varlığın”

“Bundan daha fazlasını asla elde edememekle kalmaz, ne kadarıyla başlaman gerektiğini bile bilmezsin.”

“Hayat kısa”

Düşüncelerinizi yorumlarda biz Megabayt ekibiyle paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  Passwordstate siber saldırıya uğradı! Şirketlerde panik havası...