Tayland’da maymunlar sokağa döküldü. Pandemi sürecinde turistler gelmeyince ve kısıtlamalar nedeniyle görevliler tarafından yeterli bakılmayınca maymunlar da sokaklara döküldü.

Koronavirüs sadece insanları etkilemiyor. Hayvanlar da virüsün oluşturduğu ortamdan nasibini alıyor. Tayland gibi pandemi öncesinde turistlerin çok yoğun bulunduğu yerlerdeki hayvanlar ise adeta çıldırdı. Tayland’da maymunlar şehre indi, kavşağı ele geçirdi hatta sokak ortasında iki maymun grubu kavgaya girişti.

Kendilerini besleyen turistler ve görevliler olmayınca maymunlar bulundukları bölgelerden çıkıp agresif davranışlar sergilemeye başladı.

Evleri işgal ediyorlar

Veteriner Supakarn Kaewchot yaptığı açıklamada, maymunların turistlere oldukça alışkın olduklarını ve şehrin bu maymunlara yeterli alan sağlamadığını söylüyor. Açıklamalarına devam eden Kaewchot, turistler gittiğinde maymunların agresifleştiğini ve insanlarla normalde pek rastlanmayan sorunlar yaşadıklarını söyledi. Bu sorunlar; evlerin işgal edilmesi, oralarda oturan kişilerin evlerinden kaçmaya zorlanması ve yemek için mücadele edilmesini kapsıyor.

Pandemi öncesinde de buna benzer olaylar yaşandığını ama daha rahat ve hızlı kontrol altına alınabildiği belirtiliyor. Şimdiki sorun ise öncekilere göre daha büyük uğraşlar gerektirecek.

Maymunlardan insanlara bulaşan ölümcül Monkey B virüsü, Çin’de can aldı

OKUYUN  Xiaomi'den insan gözünden esinlenilen "sıvı lensli" akıllı telefon!