Litvanya Savunma Bakanlığı, Litvanya vatandaşlarına Xiaomi marka akıllı telefonlarından kurtulmaları yönünde uyarıda bulundu.

Litvanya Savunma Bakanlığı, Xiaomi üretimi akıllı telefonlarda yerleşik sansür özelliği tespit etti. Bunun ardından bir rapor yayınlayan Litvanya Siber Güvenlik Kurumu, Xiaomi tarafından satılan bazı akıllı telefon modellerinin ”Özgür Tibet”, ”Çok Yaşa Tayvan” ve ”Demokrasi Hareketleri” gibi terimleri tespit etme ve sansürleme özelliği olduğunu açıkladı.

Küresel modellerden olan Xiaomi 10T 5G modelinde de aynı sansür yeteneğinin olduğu, şu an için kapalı olmasına rağmen uçaktan açılabileceği belirtildi.

Siber Güvenlik Kurumu’nun yayınladığı raporda, Xiaomi marka akıllı telefonların Singapur’da bulunan bir sunucuya veri ilettiği iddia edildi. Aynı özellik Huawei P40 5G modelinde de tespit edilirken, bir başka Çinli şirket OnePlus’ın hiçbir modelinde yerleşik sansür özelliğine rastlanmadı. Rapor ayrıca söz konusu özellik kapsamında internet tarayıcısı da dahil olmak üzere sistem uygulamaları tarafından sansürlenebilecek Çince terimlerin sayısının 449 olduğunu ve bunun sürekli güncellendiğini duyurdu.

Tüm bu gelişmelerin üzerine Savunma Bakanı Yardımcısı Margiris Abukevicius yaptığı açıklamada, ”Tavsiyemiz yeni Çin telefonlarını satın almamak ve zaten satın alınmış olanlardan da mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kurtulmaktır.” ifadelerini kullandı.

OKUYUN  WhatsApp cephesinden sözleşmeye dair açıklama geldi: "Kesin kararı vermedik"