Bilim insanları, kel insanlar için farelerin üzerinden insan saçı hücreleri yetiştirmeye başladı.

Biyolog ve tıbbi girişim dNovo‘nun kurucusu Ernesto Lujan, MIT Technology Review‘a şirketinin insan saç kök hücrelerini bir fareye başarıyla naklettiğini söyledi. Ne kadar mide bulandırıcı da olsa verdiği sonuç pozitif ve bilimin artık ne kadar geliştiğinin bir kanıtı.

PHOTO: DNOVO

Şakayı bir yana bırakıp, ne kadar garip görünse de bu tekniğin altında yatan teknoloji büyüleyici. İnsanlar sahip olacakları tüm saç kök hücreleriyle doğarlar. Bir kez gittiklerinde, sonsuza dek giderler. Ancak Lujan, girişiminin normal cilt hücreleri gibi diğer hücreleri genetik olarak değiştirerek folikül oluşturan kök hücreleri oluşturabildiğini iddia ediyor. Lujan, MIT Tech’e verdiği röportajda, tekniğin “saç dökülmesinin altında yatan nedeni” tedavi etmek için kullanılabileceğini düşündüğünü söyledi .

dNovo, kök hücrelerle kelliği “tedavi etmek” isteyen bir endüstriye katılan yeni girişim. Bununla birlikte, kök hücrelerin kullanıldığı ticari bir tedaviden önce çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtmekte fayda var. UC Davis’te kök hücre araştırmacısı olan Paul Knoepfler, kellik için kök hücre tedavisi hakkında bir blog yazısında “Dolandırıcılara dikkat edin.” diyor. Yani teknoloji muhtemelen hala çok uzakta.

Şimdilik kel isanların saç ektirmek, peruk ya da protez saç gibi yöntemler için para biriktirmesi gerekecek. Ya da hiçbirini yapmadan kelinizle barışıp mutlu bir hayat sürmek en mantıklısı olacaktır.

OKUYUN  Bilim insanları rahim dışında yeni bir embriyo büyütme yöntemi geliştiriyorlar