Mobil cihazlarda artan işlemci gücü, ekran çözünürlükleri ve teknolojileri ile birlikte batarya en önemli konulardan biri haline geldi. Birçok firma hızlı şarj teknolojileri ve büyük kapasiteli bataryalar geliştiriyor. Yazılım konusunda da özellikler geliştirip batarya kullanımını daha optimize hale getirmeye çalışıyor.

Telefonda batarya tasarrufu sağladığı söylenen önemli özelliklerden biri de “karanlık mod”. Yıllardır hem batarya tasarrufu sağladığı hem de göz yormayan bir kullanım deneyimi sağladığı söylenen özellik ile ilgili son yapılan çalışmalar oldukça şaşırtıcı.

O kadar da tasarruf sağlamıyormuş

Purdue Üniversitesi’nden bilim insanları, OLED panel kullanan Android telefonları inceleme altına aldı. OLED panel kullanan cihazlarda siyah renk vermek için o noktada bulunan pixel devre dışı bırakılıyor ve siyah renkli ışık vermek yerine siyah renk ışığın söndürülmesiyle sağlanıyor. Ve dolayısıyla tam olarak bir siyah yansıtılırken enerji tasarrufu sağlanıyor.

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, kayda değer bir tasarrufun sadece yüzde yüz parlaklık oranında sağlandığını söyledi. Genel olarak Android kullanıcılarının dışarıda olmadıkları sürece parlaklığı yüzde 30 ile 50 arasında tutmaları sebebiyle bilim insanları, karanlık modun batarya tasarrufu konusunda abartıldığını, parlaklık yüzde 30 ile 50 seviyelerinde tutulduğunda sadece yüzde 3 ile 9 arasında tasarruf sağlandığını söyledi. Bilim insanları, bu konuda satıcıların da özellik konusunda kurnaz davrandığını belirtiyor.

OKUYUN  Yüksek batarya performansı isteyenleri buraya alalım! İşte Samsung Galaxy M42'nin özellikleri...