Twitter’ın kurucusu olan milyoner Jack Dorsey, Twitter hesabındna yaptığı paylaşımda “hiperenflasyon” vurgusu yaptı. Peki hiperenflasyon nedir? Hiperenflasyon yaşanması ne anlama geliyor?

Pandemi dönemiyle başlayan tedarik zincirlerindeki sıkıntılar, dünya genelinde fiyatların yükselmesine neden oluyor ve bu da ülkelerin karşısına yüksek enflasyon olarak çıkıyor. Herkesin alım gücünü düşüren yüksek enflasyondan tabii ki bazı insanlar daha çok etkileniyor.

Son dönemde ekonomi ile ilgili konuşan isimlere Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey de katıldı. Jack Dorsey Twitter hesabından “Hiperenflasyon her şeyi değiştirecek. Bu olacak…” paylaşımında bulundu.

Hiperenflasyon nedir?

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, attığı tweet’te, “Hiperenflasyon her şeyi değiştirecek. Bu olacak…” ifadesini kullandı. Jack’e göre hiperenflasyon tüm dünyada etkisini gösterecek.

Hiperenflasyon, enflasyon oranının yıllık bazda yüzde 200’e ulaşması ya da geçmesi anlamına geliyor. Bunun sonucunda paranın değeri inanılmaz derecede düşüyor ve bu da korkunç sonuçlara neden oluyor.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell da geçtiğimiz günlerde bu konuya değindi. ABD’deki tüketici enflasyonunun son 30 yılın zirvesine ulaştığını hatırlatan Powell, ekonomideki toparlanmanın düzensiz olduğunu, enflasyonun ABD’de kalıcı olabileceğini belirtti. Bunun nedeninin tedarik zincirleri olduğunun altını çizen Jerome Powell, bir süre daha belirsizlik durumu yaşanacağını söyledi

OKUYUN  Milli Uzay Programı’ndan heyecan verici gelişme: İlk Türk astronot seçimleri başlayacak