Avrupa’nın neresinde soyulma olasılığınız daha yüksek hiç düşündünüz mü? Hırsızlık kötü bir şeyken bir de üzerine şiddet uygulanarak sizden bir şey çalınması kimi zaman travmatize durumlar yaşatabilecek bir deneyimdir.

Landgeist, Eurostat’ın 2019 verilerini bir grafikte birleştirdi ve Avrupa ülkelerindeki soygun sayısını ortaya koydu. Kullanılan veriler, her ülkeden gelen polis raporlarına dayanıyor. Bildirilmeyen soygun sayısı tabii ki ülkeden ülkeye değişebilir. Grafiği incelerken bunu da aklınızda bulundurmanızda fayda var. Yılda 100.000 kişi başına düşen soygun sayısının belirtildiği rakamlar tüm ülkelerin üzerinde grafikte belirtilmiş durumda.

Eurostat’ın ‘soygun’ tanımı ise şu şekilde belirlenmiş; birinden fiziksel güç kullanarak, gasp veya soygun (örneğin banka, mağaza veya kamyonet) gibi tehdit edilerek hırsızlık yapmak.

En yüksek Belçika ve İspanya

Verilere baktığımızda soygun oranının en yüksek olduğu iki ülke Belçika ve İspanya olarak göze çarpıyor. Bunun yanında İngiltere ve Galler de en yüksek oranlara sahip iki diğer ülke. Portekiz, İsveç ve Lüksemburg’da da soygun oranı oldukça yüksek.

Türkiye’de durum

Türkiye ise soygun oranlarının en düşük olduğu kategoride yer alan ülkelerden. Türkiye ile birlikte birçok Doğu Avrupa ülkesi ayrıca İzlanda ve Norveç de soygun oranlarının en düşük olduğu ülkeler arasında.

OKUYUN  Game of Thrones'un öncesini anlatacak olan House of the Dragon geliyor!