İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımı Koordinasyon Merkezi (UKOME), e-scooter‘ların kullanımı için yeni kurallar getirdi. İstanbul’da pandemi dönemiyle birlikte oldukça popülerleşen araçlar için hız, yaş, ve park alanı sınırı gibi birçok yeni yasak geldi.

İBB Ulaşımı Koordinasyon Merkezi, onlara gelen 12 kiralama şirketinin 61,422 e-scooter başvurusundan 52,177 tanesini kabul etti. Fiyatları 3 ila 10 bin lira arasında değişen e-scooter’lar, kiralanmak için İstanbul’un farklı yerlerine dağıtıldı. Bu araçların yeni getirilen kurallardan ilki hız sınırının düşürülmesi oldu. E-scooter’lar için daha önceden belirlenen saatte 25 kilometrelik hız sınırı, 15 kilometreye indirildi. Bununla birlikte e-scooter’ların başlangıç ücretinin 2 tam elektronik biletin ve dakika başı kullanımının 1 tam elektronik biletin ücretini geçmemesi kararlaştırıldı.

Yaş sınırı

UKOME kararına göre, e-scooter’ların ayak basılan kısmının kaymaz özelliğe sahip (kauçuk gibi) malzemeden olması artık zorunlu tutuluyor. Ayrıca her araç için görünür biçimde ayrı bir kod olması kararlaştırıldı. UKOME’nin diğer üzerinde durduğu nokta ise yaş sınırı meselesi. Yeni karara göre 15 yaşını doldurmayan hiç kimse kiralama yapamayacak. Bununla birlikte e-scooter’larda reklam olması da yasak.

Park etmenin yasak olduğu yerler

Kararlar uyarınca bundan sonra e-scooter’lar, Cumhurbaşkanlığı’na ait binalara 100 metre, askeri güvenlik ve yasak bölge sınırlarına 10 metre, emniyet birimleri ve diplomatik temsilcilik binalarına 20 metreden daha yakın mesafede park edilemeyecek. Son olarak bu araçların okulların, sağlık kurumlarının, yaya geçitlerinin, engelli rampalarının, itfaiye ve kamu binalarının giriş-çıkışlarına park edilmesi yasaklandı.

OKUYUN  Kripto para piyasasında düşüş sürüyor! Yere çakıldı...