Apple’ın yeni akıllı telefon ailesi iPhone 13, birçok yenilikle piyasaya çıktı. Ancak telefonda kullanıcıların fark ettiği ‘gürültü engelleme’ özelliği probleminin yazılımsal bir sorun olduğu ve düzeltileceği düşünülüyordu. Fakat Apple Destek biriminden yapılan açıklama bu özelliğin en baştan hiç telefonda olmadığı yönünde

Apple’ın yeni akıllı telefon serisi iPhone 13, 24 Eylül tarihinde önsiparişe açıldı ve büyük ilgi gördü. Ancak cihazı kullanan kullanıcılar telefonda ‘gürültü engelleme’ özelliğinin olmadığını fark etti. Gürültü engelleme özelliği neredeyse tüm telefonlarda bulunan ve oldukça kullanışlı bir özellik. Bunun iOS 15’te yaşanan bir yazılımsal sorun olduğunu ve daha sonra düzeltileceğini düşünen kullanıcılar bir şokla karşılaştı. Apple, iPhone 13 serisine ‘gürültü engelleme’ özelliği koymamıştı.

Şirketin daha önceki tüm akıllı telefonlarında gürültü engelleme işlevi mevcuttu. Bu özellik sayesinde telefon görüşmeleri sırasında arka plandaki ortam gürültüsü egnelleniyordu. Ancak Apple son telefon serisine bu özelliği eklemedi.

Apple Destek görüşmesi bunu doğruladı

Apple Destek birimi personeli, bir iPhone 13 kullanıcısından gelen şikayete “iPhone 13 modellerinde telefonda gürültü engelleme özelliği bulunmadığından, Ayarlar’da bu seçeneği görmüyorsunuz” şeklinde yanıt verdi.

Kullanıcılardan oldukça tepki alan bu karar, yüksek fiyatla satılan üst sınıf bir telefondan böyle temel bir özelliğin kaldırılmasına sinirli.

OKUYUN  MIUI 13'ün resmi tanıtım tarihi ortaya çıktı! Hangi telefonlar güncellemeyi alacak?