İnsanoğlu uzun yıllardır robotlardan faydalanarak günlük hayatını ve işini kolaylaştırmaya devam ediyor. Robotların ilk popüler hale geldiği zamanlarda, filmlerde ve bilim kurgu kitaplarında daha korkunç olarak tanıtılsa da bu gerçeklikten henüz çok daha uzağız.

İnsansı robotları en çok tartıştığımız yüzyılda yaşarken, İngiltere merkezli Engineered Arts firması geçen günlerde yeni insansı robotunu tanıttı. Eğlence amaçlı insansı robotlar tasarlayan ve geliştiren şirketin ‘Ameca’ isimli bu yeni robotu, gerçek bir insandan neredeyse ayırt edilemeyen yüz ifadelerine ve davranışlarına sahipti.

Kısa sürede internette viral olan Engineered arts, Ameca‘nın sadece basit bir tanıtım videosunu paylaştı. Ameca, hareketlerinin yanı sıra tıpkı bir insan gibi ses de çıkarmakta. Bu özellik robotun insan duygularını sesle başarılı bir şekilde aktarabildiğini göstermekte. Ameca’nın videosunu izleyenleri en fazla tedirgin eden şeyse, kendisinin bir Terminator gibi ‘çıplak’ formuyla karşımızda çıkmış olmasıydı. Ameca, tam bir robot formuyla, insan cildine ve vücut anatomisine sahip olmadan karşımıza çıksa da, bu robot neredeyse bir insan olarak gözükmekteydi.

Engineered Arts, Ameca’nın herhangi bir yapay genel zekâ teknolojisine sahip olmadığını paylaştı. Ameca’nın temelde bir sohbet robotu olduğu ve kullanıcıların kendisiyle konuşabilecekleri bir eğlence amaçlı robot olduğu söylendi.

Düşüncelerinizi yorumlarda biz Megabayt ekibiyle paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  Karşınızda sevimli robot LEO! Uçuyor, kaykaya biniyor..