Otomobil tutkunlarının merakla beklediği yeni Toyata Land Cruiser, Dubai’deki online bir etkinlikte tanıtıldı. Toyata yeni aracını, bu yaz 130 ülkede satışa sunmayı hedefliyor.

Yeni Land Cruiser’da neler var?

LC 300 versiyonuyla tamamen yenilenmiş bir şekilde tüketicilerin karşısına çıkmaya hazırlanan Land Cruiser, SUV araçlar arasında yeni amiral gemi olabilir. Toyata yeni aracıyla sağlamlık, güçlülük ve dayanıklılık konularında oldukça iddialı.

Şirket, geliştirilmiş arazi ve yol performanslı aracıyla da güvenilir olduğunu vurguluyor. Toyota, yeni Land Cruiser’da TNGA mimarisini kullandı ve ilk defa çerçeve üstü gövde tasarımlarıyla GA-F platformu üzerine aracını inşa etti.

Bu aşama ile off-road kapasitesiyla gövde sertliği ve daha yüksek dinamik bir araç ortaya çıkmış oldu. Yeni araçta Toyota, ağırlığı azaltarak güvenliğini geliştirdi. Yeni aracın, bir önceki modeline göre 200 kg daha hafif olduğu bilgisi de paylaşıldı. Süspansiyon sistemi yüksek kapasiteye sahip. Buna ek olarak, yolda ve yol dışında sürücünün aracı daha iyi kontrol edebilmesini sağlıyor.

Yeni Land Cruiser teknolojisiyle de ön plana çıkıyor. Öyle ki, Elektronik Kinetik Dinamik Süspansiyon Sistemi (E-KDSS) dünyada ilk kez yeni Land Cruiser’da yer alıyor. Bu teknoloji ile optimum dikey tekerlek hareketinin elde edilmesini sağlayarak zor zeminlerde sürücü kontrolünü iyileştiriyor.

Yeni araç, “çoklu arazi monitörü” ile donatılan ilk Toyota aracı olmayı da başardı. Bu teknoloji ile yol yüzeyinin görüntüsü, aracın etrafı ve lastiklerin pozisyonları görülebilecek. Ayrıca bu sistem, zemindeki yüzeyin durumuna göre en uygun otomatik sürüş modunu da sürücüye söyleyecek.

Çift turbo destekli

Yeni Land Cruiser, motoruyla da kendine hayran bırakıyor. Gelişen sürüş özellikleri ile araçta yeni V6 çift turbo 3,5 litre benzinli ve 3.3 litre dizel motor yer alıyor. Otomobilin benzinli ünitesi 415 beygir gücünde ve 650 Nm tork üretirken, dizel ünite 309 beygir gücünde ve 700 Nm tork üretebilme potansiyeline sahip. Ek olarak, her iki motor da yeni 10 ileri otomatik şanzıman ile eşleştirilmiş durumda.

OKUYUN  İspanyol F1 pilotu Alonso'nun başına gelmeyen aksilik kalmadı...

Böylece, mevcut modeldeki araca göre %10 daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu salınımı elde edildi. Yeni Land Cruiser ile artık daha güvenli yolculuk yapacaksınız çünkü ikinci nesil Toyata Safety Sense sistemiyle güncellenen araç, ön çarpışma sistemi ile ileri seviye sebebiyle kazaların önüne geçmeyi vaad ediyor. Güç performans konusunda yüksek beklentiler olan aracın fiyatı şimdilik bilinmiyor. Siz yeni Toyota Land Cruiser ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.