Son zamanlarda, otonom araçların karıştığı kazalar güvenirliklerinin sorgulanmasına neden oldu.  Geçtiğimiz günlerde ise ilginç bir olay meydana geldi ve YouTuber Joel Johnson’ın kaza görüntülerini paylaşmasıyla olay kısa sürede gündem oldu. YouTuber’ın, Google’ın ana şirketi olan Alphabet’in sürücüsüz otomobil projesi Waymo ile ilgili video yayınladı ve bu video ile otonom aracın bazı sorunlarını gün yüzüne çıkardı.

Google Waymo, trafiği birbirine kattı

YouTuber, Google’ın otonom taksi hizmetini test etmek için araçlardan birine bindi. Sonrasında ise araç, bir kavşakta sıkıştı ve öylece kaldı. Joel Johnson, araç servisini arayarak yardım istedi ve bu anları kayıt altına almayı da unutmadı.

Olay bu kadarla da bitmiyor çünkü yardım gelmeden, araç kendi kendine hareket etmeye başladı. Otonom araç, verilen talimatları cevapsız bıraktı ve ani manevralardan sonra durdu. Otonom araç bu olay sırasında üç şeritli bir yolu tıkayarak trafiği kilitledi.

Gelen yardım ekibinden bir görevli ise aracın otonom özelliğini devre dışı bıraktı ve kendi sürücü koltuğuna geçti. Otonom araçlara olan ilgi yaşanan bu gelişmelerden sonra sekteye uğrayabilir. Siz otonom araçlarla ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Google'un VR gözlük çalışmaları son sürat sürüyor!