Yeni bir araştırma ön yazısı, Google’ın kuantum bilgisayarını “Zaman kristali” (Time Crystal)  adı verilen, maddenin yeni bir evresini oluşturmak için kullandığını ortaya çıkardı.

Bu “Zaman kristali”nin (Time Crystal) ne olduğunu açıklamadan önce belirtmek gerekir ki , Google araştırmacılarının araştırma makalesi henüz hakemler tarafından gözden geçirilmemiştir, bu da bulguların henüz ” resmi ” olmadığı ve alandaki diğer akademisyenler tarafından sorgulanabileceği anlamına gelir .

Peki, “Zaman kristali” nedir? (Time Crystal nedir?)

Zaman kristali, sürekli olarak termal denge dışında çalışabilen bir madde halidir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, aklınıza bir buz küpü ve bir bardak su getirin. Suya bir buz küpü koyduğunuzda bardaktaki su soğur ancak buz sonunda erir ve yeterli bir süre sonra su oda sıcaklığına gelir. Bu süreç “termal denge” olarak adlandırılır. Makaleye göre araştırmacılar, maddenin yeni bir aşaması olan termal dengenin dışında çalışan bir sistem oluşturmak için Google’ın Sycamore adlı kuantum bilgisayarını kullandılar.

Almanya, Dresden’deki Max Planck Karmaşık Sistemlerin Fiziği Enstitüsü müdürü ve Google gazetesinin ortak yazarlarından Roderich Moessner, ” Sonuç şaşırtıcı: Termodinamiğin ikinci yasasından kaçıyorsunuz ” dedi.

Bu araştırma henüz emekleme aşamasında, bu da son kullanıcı için çok bir anlam ifade etmiyor. Araştırmacılar, ” Bu sonuçlar, mevcut kuantum işlemcilerde maddenin denge dışı fazlarını incelemek için ölçeklenebilir bir yaklaşım oluşturuyor ” dedi.

Araştırma ile ilgili detaylara ulaşmak için tıklayın .

OKUYUN  Yok artık! Google'dan cilt hastalıklarını tespit edebilen yapay zeka!