Formula E, dünyanın en verimli yarış arabası olduğu belirtilen araçlarını duyurdu. Takımlar 2022-23 sezonunda üçüncü nesil (Gen3) Formula E araçlarını kullanacak ve araç testlerine sonbaharda başlayabilecek.

Gen3 araçlar Gen2’lere göre yalnızca daha hafif ve daha küçük değil, aynı zamanda Formula E ve Federation Internationale de l’Automobile (FIA), bu araçların bir yarışta kullanılan enerjinin en az %40’ının rejeneratif frenleme yoluyla üretileceğini belirtiyor. Bu nedenle Gen3, arka hidrolik frenleri olmayan ilk formula arabası olacak.

Gen3 aynı zamanda hem önde hem de arkada güç aktarma organlarına sahip ilk formula arabası. Arkadaki 350kW güç aktarma organı, öndeki 250kW’lık bir motorla tamamlanacak. Toplam 600kW ile Gen2’nin rejeneratif kapasitesini iki katından fazla artıracaklar. Ayrıca motor, 350kW’a kadar (470 fren beygir gücü) güç ve 322 km/s’e kadar maksimum hız sağlayabilecek. Formula E ve FIA, güç-ağırlık oranının eşdeğer bir içten yanmalı motordan iki kat daha verimli olduğunu söylüyor.

Gen3, sürdürülebilirlik için tasarlandı. Net sıfır karbondur ve kırılan karbon fiber parçalar da geri dönüştürülebilecek. Bu arada lastikler yüzde 26 sürdürülebilir malzeme kullanacak.

Formula E CEO’su Jamie Reigle yaptığı açıklamada, “Gen3 aracını tasarlarken, yüksek performansın, verimliliğin ve sürdürülebilirliğin ödün vermeden bir arada var olabileceğini göstermek için yola çıktık. FIA ile birlikte dünyanın en verimli ve sürdürülebilir yüksek performanslı yarış arabası geliştirdik. Gen3, şimdiye kadarki en hızlı, en hafif, en güçlü ve verimli yarış otomobilimiz.” dedi.

Formula E, Gen3’ün tasarımını henüz tam olarak göstermedi. Sadece bazı teaser görüntüleri yayınladı. Ancak ekipler birkaç ay içinde aracı test edecekleri için aracı tam anlamıyla görmemiz çok uzun sürmeyecektir.

OKUYUN  Her yıl olduğu gibi: 2022 model Formula 1 aracı Silverstone'da tanıtıldı