Şirkete oldukça yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre, Facebook isim değişikliğine gidiyor. Mark Zuckerberg’in sahibi olduğu şirket, uzun zamandır metaverse’ü kurma üzerinde çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalar için daha uygun bir şirket adı seçileceği belirtiliyor. Peki Facebook’un isim değişikliğinin asıl nedenleri neler? Yeni ismi ne olacak? İşte tüm detaylar…

The Verge’ün haberine göre, şirketin isim değişikliğine dair ilk detayların 28 Ekim’de gerçekleştirilmesi planlanan Connect isimli konferansta ortaya çıkması bekleniyor. Yine aynı kaynak, isim değişikliği haberinin daha erken açıklanabileceğini de belirtiyor.

Neden isim değişikliği?

Şirket, yeniden markalaşarak yani isim değiştirerek, Facebook uygulamasını tıpkı diğer uygulamaları (Instagram, Whatsapp ve Oculus gibi) gibi ana bir marka altında bir alt marka olarak göstermeyi planlıyor. Bunun en büyük nedeni ise şirketin artık sadece bir “Facebook” uygulamasından ibaret olmaması ve son dönemde artırılmış gerçeklik (metaverse) konusunda yapılan büyük atılımlar olarak gösteriliyor.

Facebook, Zuckerberg’in en az akıllı telefonlar kadar yaygın olacağına inandığı AR gözlükleri için büyük atılımlar yaptı ve bu alanda 10.000’den fazla çalışana sahip. Zuckerberg, haziran ayında, “Bir sosyal medya şirketi olmaktan, metaverse şirketi olmaya doğru geçiş yapıyoruz” demişti.

Ayrıca isim değişikliğine gidilmesinin önemli bir nedeni de, son yıllarda şirketin karıştığı önemli güvenlik skandalları ve halkın Facebook ismine olan güveninin kaybolması olarak gösterilebilir.

Yeni isim ne olacak?

Söylentilere göre Facebook’un en üst düzey yöneticileri bile yeni ismi bilmiyor. Yeni isim, elbette şirketin kurucusu Mark Zuckerberg tarafından açıklanacak. Facebook, hedefleri genişledikçe şirket adını değiştiren ilk tanınmış teknoloji şirketi değil. 2015’te Google, kısmen artık sadece bir arama motoru değil, sürücüsüz arabalar ve sağlık teknolojileri üreten şirketlerden oluşan genişleyen bir holding olduğunun sinyalini vermek için Alphabet adlı bir holding altında tamamen yeniden örgütlendi. Ve Snapchat, 2016’da Snap Inc. olarak yeniden markalaştı, aynı yıl kendisini bir “kamera şirketi” olarak adlandırmaya başladı ve ilk Spectacles kameralı gözlük çiftini piyasaya sürdü.

Facebook, sanal evrenini kurmak için 10 bin mühendis işe alıyor!

OKUYUN  George Floyd davasını gösteren kanal Twitch tarafından kapatıldı!