Apple‘ın iOS 14.5 ile getirdiği gizlilik politikası, Facebook‘un çok işine gelmemiş gibi duruyor. Yeni sürüm ile iPhone ve iPad kullanıcılarının verilerinin izinsiz toplanmasını engelleyen şirket, Facebook’un kişilere özel reklam göndermesini engelledi. Ancak Facebook kolay pes etmeyecek gibi.

Sosyal medya devi birkaç gündür veri takibini kabul etmeyen iPhone ve iPad kullanıcılarına uygulamanın ücretli olabileceği yönünde tehditler gönderiyor.

Facebook çok agresif

Geçtiğimiz günlerde Verizon’ın yaptığı araştırmalara göre ABD’de iOS işletim sistemi kullanıcılarının sadece yüzde 4′ünden onay alan Facebook, bu rakamı globalde de en fazla yüzde 12′ye çıkarabildi.

Kazançlarının önemli kısmı kişisel reklamlar üzerinden olan Facebook oldukça zor durumda. Bu durumu engellemek isteyen şirket oldukça agresif seçeneklere başvuruyor.

İddiaya göre Apple kullanıcıları, son birkaç gündür Facebook ve Instagram kullanırken sık sık çeşitli bildirimler alıyor. “Facebook’u ücretsiz tutmamıza yardımcı ol” sözleriyle kullanıcılara baskı yapan sosyal medya devi, veri takibine onay verilmesini istiyor. Pek çok kişi tarafından fazla saldırgan bulunan bu kampanya, uygulamayı ücretli yapma tehdidi olarak yorumlanıyor.

OKUYUN  Sinema yasağı kalktı! Hangi filmler vizyonda?