Gallup’un her yıl düzenlediği duygular anketinin bu yılki sonuçları da belli oldu. Bu yıl sonuçlarda pandeminin etkisi gözlerden kaçmadı.

Gallup Duygular Anketi’nin 2020 yılı sonuçları açıklandı. Sonuçlarda Türkiye’nin hiç ama hiç iç açıcı olmayan sonuçları da ortaya çıktı. Dünyanın en sinirli, en endişeli, en huzurlu, en fazla gülen ülkelerinin sıralandığı listede Türkiye, en sinirli ülkeler arasında zirveye oynuyor.

Ankette en sakin ülkeler Kuzey Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri olarak görülüyor. 2020 yılında etkisini gösteren pandeminin sonuçlara etkisi göze çarpsa da insanların çoğunlukla kendini dinlenmiş hissettiği ortaya çıktı. Yine de negatif duygular, pozitif duyguları geride bıraktı. En çok da Orta Doğu ülkelerinde.

Pozitif duygular indexi:

Gallup’un yaptığı ankette pozitif duygular olarak çok bir değişiklik yaşanmadığı ortaya çıktı. Bunlar; iyi dinlenmiş olmak, gülümsemek ya da gülmek, ilginç bir şeyler yapmak ya da öğrenmek, ve saygı gördüğünü hissetmek gibi duygular. . Fiziksel acı hissetme, endişe, üzüntü, stres ve öfke gibi duygularda ise gözle görülür bir fark yaşandı. Hatta bu duygular, son 15 yıldır yapılan anketin tarihi boyunca en yüksek seviyeyi gördü.

En pozitif ülkeler

Dünya çapında gerçekleştirilen ankette ülkelere değil de dünya geneline bakıldığında pozitif duyguların görülme sıklığı şu şekilde oldu: Anket gününden önceki duygularını belirten katılımcıların %72’i iyi dinlenmiş hissettiğini, %72’si haz hissettiğini, %70’i güldüğünü ya da gülümsediğini, ve %86’sı saygı gördüğünü hissettiğini belirtti. Önceki gün ilginç ve yeni bir şey yaptığını ya da öğrendiğini belirtenlerin oranı ise %49 oldu. Yani dünyanın yarısından fazlası, o belli günü monoton bir şekilde geçirdi. Tüm bunların sonucu olarak dünya, pozitif duygular açısından 2018 ve 2019 yılında olduğu gibi 71 puan aldı.

OKUYUN  Türkiye’de bir ilk! Koronavirüs vakalarını tespit edebilen köpek yetiştirildi!

Pozitif duygularda Türkiye sonuncu sırada

Pozitif duyguların en fazla görüldüğü ülke El Salvador’ken, bu pozitif duyguların en az yaşandığı ülke Türkiye oldu. Türkiye sonuncu sırayı Lübnan ile paylaştı.Bu sayının altına inen tek ülke, 2019 yılı sonuçlarıyla Afganistan’dı. Ancak Afganistan bu sene ankete katılmadı.

Negatif duygular bu yıl arttı

Fiziksel acı hissetme, endişe, üzüntü, stres ve öfke gibi negatif duygularda gözle görülür bir artış yaşandı. 2019 yılında 31 olan puan, 2020’de 32’ye tırmandı. Yine anketten önceki güne göre yanıt veren katılımcıların %40’ı endişe ve stres, %29’u günün çoğunda süren fiziksel acı, %27’si üzüntü ve %24’ü öfke hissettiğini belirtti.

Negatif hislerin en az görüldüğü ülke Tayvan oldu. Bu listenin ilk 10’unda Kazakistan, Japonya, Kırgızistan ve Rusya gibi Asya ülkeleri de yer aldı. Negatif duyguların en çok yaşandığı ülkeler listesinde ise Irak başı çekti. Bu kategorideki ülkelerin çoğu Orta Doğu’da yer alan ülkelerdi.

En huzurlu Finlandiya, en sinirli Irak ve Türkiye

Negatif duygulardan sadece öfkeye bakacak olduğumuzda 2020’de bu duyguyu en fazla yaşayan ülke Irak oldu. Irak’ı takip eden ülkeler ise sırasıyla Türkiye, Lübnan, Tunus ve Mısır oldu. Aynı yıl dünyanın en huzurlu olan ülkelerine gelecek olursak, birinci tahmin etmiş olabileceğiniz gibi Finlandiya oldu. Finlandiya’yı bu alanda sırasıyla İzlanda, Uruguay, Portekiz ve Estonya takip etti.