Dünyanın dönüşünün artık hızlanmadığı ve aksine yavaşladığı keşfedildi. Yetkililer artık “negatif artık saniye” eklememiz gerekebileceğini söylüyor.

Eşgüdümlü Evrensel Zaman (UTC), zaman işleyişi denetimi için uluslararası ve zamanı atomlardaki elektronların hareketiyle ölçtüğü için kesinliğin özü olan atom saatine dayanır, bu nedenle de “Atom saati” olarak anılır. Atom saatini çalıştıran yetkililer, Dünya’nın günde ortalama 86.400 saniye olan dönme hızı ile atom saatinin belirttiği hız arasındaki farkı ayarlarlar.

Atom saati ile Dünya’nın dönüş hızı arasında bir tutarsızlık olduğunda, atom saati ayarlanır ve Dünya’nın dönüş hızının hızlanıp hızlanmadığı veya yavaşladığı kaydedilir. Örneğin, 2016’da, 31 Aralık’ta 23 saat, 59 dakika ve 59 saniyeye artık saniye eklendi. Yetkililer 1972’den bu yana her 18 ayda bir artık saniye ekliyor, ancak şimdi raporlar Dünya’nın dönüş hızının yavaşladığını gösteriyor. yani ” negatif artık saniye ” olarak bilinen bir şey, atom saatinden bir saniyenin çıkarılması gerekebileceği anlamına geliyor.

Atom Saati

Atom saatine daha önce hiç negatif bir artık saniye eklenmedi ve yetkililer, bundan yaklaşık 10 yıl sonra Dünya’nın dönüş hızını ve atom saati zamanlamasını yeniden senkronize etmek için bunu yapmamız gerektiğini belirtiyor. Bununla birlikte, Dünya’nın dönüş hızı, çekirdeğin, okyanusların ve atmosferin hareketi gibi bir dizi faktöre bağlı olduğu için değişebilir. Yani daha 10 yıl dolmadan Dünya’nın dönüş hızının artması gibi bir durum da mümkün.

UTC Nedir?

Eşgüdümlü Evrensel Zaman ya da özgün kısaltmasıyla UTC, pek çok ülkede baz alınan medeni ve bilimsel zaman.1963 yılında kullanılmaya başlanmıştır. UTC, Fransızca (Fransızca: Temps universel coordonné) ve İngilizce (İngilizce: Coordinated Universal Time) kavramlarının kısaltmasıdır. Fransızca (TUC) veya İngilizce (CUT) kısaltmaları üzerinde fikir birliği sağlanamadığı için UTC üzerinde karar kılınmıştır.

OKUYUN  Bir algoritma Dünya'nın çekirdeğinde yeni katman tespit etti!

UTC, atomik olarak hesaplandığından Güneş zamanına göre hesaplanan GMT ile arasında çok küçük farklılıklar vardır. Ancak bunlar gündelik kullanımı etkilemez.

İlk artık saniye 30 Haziran 1972’de eklendi. O zamandan beri, artık saniyeler ortalama olarak yaklaşık 19 ayda bir, her zaman 30 Haziran veya 31 Aralık’ta meydana geldi. Temmuz 2019 itibariyle, UTC’yi TAI’nin 37 saniye gerisinde bırakarak, tamamı olumlu olan toplam 27 artık saniye olmuştur.