Dünya, uzun bir süredir koronavirüsle mücadele ediyor. Bir yandan aşılama devam ederken, bir yandan da yeni varyantlar ortaya çıkıyor. Son dönemlerdeyse, yetkilileri oldukça endişelendiren Delta Plus varyantı, Hindistan kaynaklı bir varyant.

Hindistan’da rekor seviyede görülen ölüm ve vaka sayılarından sonra Delta Plus varyantının çıktığı anlaşılmıştı. Üstelik bu varyantın, çok bulaşıcı olduğu biliniyor. Delta Plus varyantının, belirti ve bulaşıcılık gibi özelliklerinin diğer varyantlardan çok daha farklı olduğu ifade ediliyor.

Bu konuya yönelik açıklama yapan Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü Direktörü Randipa Guleriya: ”Delta Plus’a yakalanmak için bir hastanın yanında maskesiz geçmek yeterli. Güvenlik önlemlerine uyulması enfeksiyonun yayılmasını engellemeye yardımcı olacak. Ama yine de yeni varyantın monoklonal antikorlara direnci ve bağışıklığı atlama’ yeteneği endişe verici” şeklinde açıklama yaptı.

Guleriya, açıklamasının devamında mevcut aşıların, yeni varyanta yönelik etkilerinin araştırıldığı çalışmaların devam ettiğini vurguladı ve açıklamasının devamında: “Hindistan SARS-CoV-2 Genomik Konsorsiyumu uzmanları Delta Plus varyantını inceliyor ve aşıların bu mutasyona karşı ne kadar etkili olduğunu öğreneceğiz” ifadelerini kullandı. Buna ek olarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, ülkemizde 134 kişide Delta varyantının görüldüğünü açıklamaıştı.

OKUYUN  En çok aşı yapan ülkeler belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?