Siber saldırganların son dönemdeki hedeflerinden en büyüğü Türkiye’deki kullanıcılar. Dolandırıcılık için tercih edilen yöntemlerden en çok kullanılanı ise e-postalar. Yurt dışında çalışma imkanı, Green Card, para teklifi gibi bir çok sahte e-posta ile kullanıcıların gönderilen linklere tıklanması sağlanıyor.

En çok tercih edilen yalanlar

Dolandırıcıların gönderdikleri e-postalarda en çok tercih ettikleri yalanlar; ABD’de kalıcı oturma ya da çalışma imkanı sağlayan Green Card başvurusu, “Hesabınıza para yattı” mailleri, farklı ülkelerden gelen iş teklifleri ya da yurt dışındaki bir akrabanızdan miras kaldı gibi konular. Size gelen maillerde “Green Card kazandınız”, “Yurt dışından iş teklifi”, “Size miras kaldı”, “*** Vakfından size özel para yardımı” gibi konular görürseniz kesinlikle e-posta içerisinde yer alan linklere tıklamamalısınız.

Tüm yöntemlerde verilen vaatlerden sonra kullanıcıya e-postadaki linke tıklanılması veya para gönderilmesi isteniyor. Siber saldırganlar, linke tıklandığında kullanıcıya ait kimlik ve banka hesabı bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor.

“Para ve kimlik bilgisi paylaşmayın, linklere tıklamayın”

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, son günlerde yurt dışından dolandırıcılık amaçlı e-postalarda hızlı artışın yaşandığını belirterek, “Salgınla birlikte artan internet kullanımını ve insanların evde kalmasını fırsat bilen siber saldırganlar harekete geçmiş durumda” diye konuştu.

Dolandırıcıların bağış, miras ve yüksek kazanç getirisi gibi vaatlerle vatandaşları cezbetmek istediğini dile getiren Küçük, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu yolla kimlik avcılığı dolandırıcılığı yapılmak istenmekte, özellikle banka bilgilerinin ele geçirilmesi hedeflenmektedir. Sonraki aşamalarda, işlemlerin sonuçlanması için bir miktar paranın gönderilmesi istenebilmekte, kişiler dolandırılabilmektedir. Vatandaşlarımızı, tüketicilerimizi bu tür e-posta mesajlarına karşı dikkatli olmaya davet ediyoruz. Bu tür içerikler taşıyan gereksiz e-posta mesajlarına itibar edilmemesini, linklere tıklanılmamasını, para transferi yapılmamasını ve kişisel bilgiler ile özellikle banka bilgilerinin kesinlikle gönderilmemesini öneriyoruz.”

“Oltalama” yöntemi ile dolandırıcılık

Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel, l, Türkiye’nin “oltalama” ismi verilen dolandırıcılık yöntemi konusunda siber saldırganların odağında olduğunu kaydederek, şu bilgileri verdi:

OKUYUN  Apple dolandırıcıların 1.5 milyar dolarlık soygununu önledi!

“Kullanıcıyı yanıltmak için ciddi kurumlar ve hukuk büroları taklit edilerek tüketici yanıltılıyor. Ciddi bir kurumdan geliyormuş süsü verilen e-postalardaki linklerle kişilerin bilgileri ele geçirilmeye çalışılıyor. Son dönemde gelen e-postalardan bir tanesi de, ‘Merhabalar, sizi çok sevdiğim için bilgi vermek istedim. Hakkınızda istismarla ilgili yazılar çıkmış. Ben sizin bir dostunuzum. Size yardımcı olmak istiyorum. Linkten yazıları görebilirsiniz’ şeklinde.”

Siber güvenlik noktasında bilgi sahibi olunması gerektiğini vurgulayan Yüksel, “Mutlaka gelen e-postanın kaynağından emin olunması gerekiyor. Ayrıca sosyal medya ve banka hesaplarının hepsi için ayrı ayrı şifre belirlenmeli. Herhangi bir siteden bilgilerin çalınması ve şifrelerin ele geçirilmesi durumunda tüm hesaplara ulaşılması bu yolla engellenmeli” diye konuştu.