Eskiden endişelenmemiz gereken tek nakit para cinsi, cüzdanımızda taşıdıklarımızken şimdi buna bir de kripto paralar eklendi. Dijitalleşmenin hayatımızı kolaylaştırmasıyla dijital dünyaya verilen önem arttı.  Son 10 yılda geleceğin meslekleri oldukça değişti. Blockchain teknolojisi de dünyanın dijitalleşme sürecindeki en iyi ürünlerden biri. Çoğu uzmanın söylediğine göre, gelecekte basılı paralar yerine dijital paralar kullanılacak. 

Hal böyle olunca blockchain teknolojisi ile çıkan kripto paralara sadece yatırım yapmakla kalmayıp, bu dünyanın içinde olmak isteyen insanların sayısı da her geçen gün artıyor. Bu sayede de gelecekte rağbet görecek yeni meslekler ortaya çıkıyor. 

İşte kripto para meslekleri

Blockchain Tasarımcısı

Bir şey var olmadan üzerine çalışamayız. Bu yüzden blockchain tasarımcılığı geleceğin önemli mesleklerinden biri olacak. 

Blockchain Geliştiricisi 

Yaratılan, var olan bir şeyi geliştirerek yeni değerler katmak gerek. Blockchain Geliştiricisi, gelecekte firmaların en çok çalışmak istediği insanlardan olacak. 

Blockchain Proje Yöneticisi 

Yöneticilik görevi her alanda en kritik olan görevdir. Yöneticilerin süreci iyi yönetmesi, herkesin dilinden anlayıp ortak dil yaratması oldukça önemli. 

Blockchain Avukatı ve Blockchain Hukuk Danışmanı

Blockchain şu an resmi olarak tanımlanan bir ürün vermediği için hukuksal destek alabileceğimiz bir durum söz konusu değil. Fakat bu durumun ilerde değişmesi bekleniyor. Yani, blockchain teknolojisi ürünleri olan kripto paralar resmi olarak tanınacak ve alıcı, satıcı arasında oluşan problemler, hukuksal aşamaya geçince destek alınacak avukatlara ihtiyaç olacak. Bu da hukuk dünyasında yeni bir alanın ortaya çıkmasını sağlayacak. 

Blockchain ilerledikçe bu meslek gruplarına yenileri eklenecek. Aynı zamanda var olanlar da daha fazla istihdama ihtiyaç duyacak. 

OKUYUN  Milyarder Ray Dalio’dan Bitcoin yorumu!