Günümüzde ABD’de en kötü üne sahip kişiler arasında ilk sıralarda Jeffrey Epstein yer alıyor. 

Çocuk tacizi ve seks ticareti suçlamalarıyla Temmuz 2019’da hapse atılan Epstein, aynı yılın Ağustos ayında hücresinde hayatına son verdi. Epstein hakkındaki suçlamaların arasında önce Bear Stearns’de daha sonra da kendi şirketinde finans danışmanlığı yaptığı dönemde ünlülerden önemli iş insanlarına hatta İngiltere Kraliyet Aile’sine uzanan çok geniş bir ağ kurduğu ve bu ağdaki bazı nüfuzlu erkeklere cinsel birliktelik amaçlı kadın temin ettiği de bulunuyordu.

Epstein’le birçok tanınmış ismin ilişkisinin ortaya çıkarılması büyük skandallara yol açmıştı. Epstein’le bir şekilde vakit geçirip ortaya çıkanlar arasında Kraliçe Elizabeth’in küçük oğlu Prens Andre’dan Bill Clinton’a, Donald Trump’tan Rupert Murdoch’a, Richard Branson’dan Kennedy’lere, Harvey Weinstein’den Jeff Bezos ve Elon Musk’a kadar birçok ünlü erkeğin yanı sıra Katie Couric gibi kadınlar da bulunuyor.

Eşi Melinda Gates ile boşanma kararı aldıklarını bu haftanın başında açıklayan Microsoft kurucusu Bill Gates’de listede yer alıyor. Geçtiğimiz perşembe günü, ABD’nin yayın organlarından Daily Beast’in yayımladığı habere göre, Melinda Gates, eşinin Epstein’le ilişkisi konusunda rahatsızlık duymuş ve Bill’i Epstein’e karşı yıllar önce uyarmış. 

Boşanma kararı bağlantılar açığa çıkınca alınmış

Wall Street Journal gazetesi bugün, Melinda Gates’in eşinden boşanma kararını Ekim 2019’da aldığını ve kararın arkasında Bill Gates’İn Epstein’le olan ilişkisinin ortaya çıkması olduğunu yazdı.

Gazeteye konuşan kaynakların iddialarına göre, 56 yaşındaki Melinda Gates, 2019 yılından beri çok sayıda avukatlık firmasıyla görüşmeler yapmış ve evliliği sona erdirmek için çeşitli girişimlerde bulunmuş. Bu söylenenleri gazetenin incelediği çeşitli belgeler de destekler nitelikte.

OKUYUN  Avrupa Tüketiciler Derneği TikTok'a şikayette bulundu

Gates’ler geçtiğimiz hafta boşanma kararlarını duyurmuş, fakat sebebiyle ilgili bir açıklama yapmamışlardı. Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın eski bir çalışanı ve çifte yakın isimler, Bill Gates’in Epstein ile olan bağları dolayısıyla çiftin ayrıldıklarını söyledi. Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın eski çalışanı, Melinda Gates’in ikilinin ilişkisiyle ilgili kaygılarının 2013 yılına kadar uzandığını söyledi. 

Melinda, Bill’i yıllar önce uyarmış

Geçtiğimiz hafta Daily Beast’de yayınlanan haber de benzer şeyler söylüyordu. Haberin detaylarına göre, 2013 yılının Eylül ayında Melinda Gates, eşi Bill ile birlikte Epstein’in New York’ta bulunan evine gitti ve burada Epstein ile tanıştı. 

Konuya yakın kaynaklar Daily Beast’e konuştu ve daha önce hiçbir yerde açığa çıkmamış olan bu tanışmanın, Gates çiftinin Epstein’şe olan ilişkisinde bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Melinda, görüşmenin ardından arkadaşlarına Epstein’le aynı ortamda bulunmaktan rahatsız olduğunu ve kendisiyle herhangi bir ilişki kurmak istemediğini söyledi.

Çiftin boşanma açıklamasının ardından Daily Beast’e konuşan kaynaklar, Melinda’nın hala Bill’in Epstein’le olan ilişkisinden rahatsız olduğunu da sözlerine ekledi. Daily Beast konuya ilişkin çiftin sözcüsüyle konuşma girişimlerine karşın, Bill ve Melinda Gates’in sözcüsü konuyla ilgili bir yorum yapmadı.

Daha önce de biliniyordu

Bill Gates’İn Epstein’le olan bağlantıları önceden de biliniyordu. 2019 yılında New York Times’ın yayımladığı bir habere göre, ikili ilk 2011 yılında görüşmeye başlamıştı.

Epstein, reşit olmayan bir kızla cinsel ilişkiye girmeye çalıştığı suçlamasıyla ilgili 2008’de Florida’da açılan davada suçlu olduğunu kabul etmişti. Bu yüzden 2011 tarihi önemli. İkilinin 2011 senesinde görüşmeye başladığını kabul edersek, 2008 senesinde yaşanmış bu olayı Bill Gates’in bilmemesi pek olası değil.

Gates, Epstein’le tanıştığında Microsof’un yönetim kurulu başkanıydı ve 56 milyar dolarlık servetiyle, dünyanın en zengin ikinci insanıydı.

OKUYUN  Starlink uçaklar için yüksek hızlı kablosuz internet sunacak!

Bill Gates, Epstein’le ilişkisini reddetti

2019’un Eylül ayında Epstein’le ilişkisini ortaya döken haberlerin yoğunlaşmasının üzerine Gates bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamasında “Kendisiyle tanıştım. Herhangi bir iş ilişkimiz ya da arkadaşlığımız yoktur. New Mexico’ya ya da Florida’ya da başka bir yere gitmedim. Epstein’in etrafında ‘Her küresel sağlık için para toplamak ve daha fazla hayır yapmak istiyorsan bu adam çok fazla zengin tanıyor’ diyen kişiler vardı. Onunla yaptığım her toplantıda erkekler vardı. Hiçbir partiye ya da onun gibi bir şeye gitmedim. Hakkında bilgi sahibi olduğum hiçbir şeye asla para yatırmadı.” ifadelerine yer verdi.