Amerika’nın Kansas eyaletinde yaşayan bir adam, evinin bahçesinde, adeta efsanelerden fırlamış gibi gözüken bir balta buldu.

Şiddetli fırtına yaşandığı bir gün, evine girmek için ön bahçesinden geçen Matthew Decker, tuhaf ve esrarengiz görünümlü baltayı çamura saplanmış halde fark etti.

Decker, NPR ile yaptığı görüşmede “Dışarı atladık ve birkaç tekme attım. Ortaya daha fazla kök çıktı. Sonra o cismi tutup güçlüce çektim ve bir çatırtı ile ortaya çıktı” dedi ve devam etti:

“İçeri aldım, yıkadım ve şaşkın bir şekilde bakarken ışığa tuttum. Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim ve hayretler içinde kaldım. Kök, adeta ilerleyerek balta için sap olmuştu.”

Tahmin edilebileceği gibi etkileyici bir sapa sahip olan bu baltanın henüz bir süper gücü bulunmadı ancak Decker, onu ilk eline aldığında büyüsel bir hisse kapıldığını söylüyor.

Massachusetts Üniversitesi’nde Massachusetts Arborist Association profesörü Brian Kane, bu baltanın gerçekliğini değerlendirmek ve ne kökünden yapıldığını belirlemek için fotoğraflarını inceledi. NPR ile konuşan Kane, “Bunun olması kesinlikle mümkün, Photoshop yapılmadığından emin olmak zor, kim yaptıysa harika bir iş çıkarmış” dedi ve ekledi:

“Kök, beklendiği şekilde büyüyor gibi görünüyor ve yoluna balta başı gibi engeller çıkıyor. Su, nem ve toprak olduğu sürece kökler temelde daha uzun büyüyor ve ağaçların üst kısımlarındaki dallar gibi dallanıyor.”

Kane, doğada bu tür bir eşleşmenin olma ihtimalinin ne olduğundan emin değil: “Balta başının yerde bırakıldığı ve toprakla kaplandığı bir alan olsaydı, bir kökün sapa kadar yolunu bulması oldukça mantıklı olurdu” dedi. Kane ayrıca, kökün nasıl bağlandığını görmek için görüntüdeki balta başının üst ve alt kısımlarına dikkat çekti:

“Burada görülen şey, balta başının çizgisini takip eden biraz şişmiş doku gibi. Bir kök büyüyorsa ve yoluna bir şey çıkarsa tam olarak böyle olmasını beklersiniz. Bir kayanın etrafında büyüyen bir kök gibi.”

Decker, yeni bulduğu eşyasının bir görüntüsünün paylaşılması gerektiğine karar vermeden önce, baltayı bir hafta boyunca dolabında muhafaza etti. Baltanın fotoğrafını çekti ve Perşembe günü Reddit’te yayınladığında görüntü hızla ön sayfanın en üstüne yükseldi.

OKUYUN  YouTuber'ın yaptığı uçak düştü! Çevre sakinleri İHA sandı

Decker, baltayı çok sevmesine rağmen, şu an sıkışık bir durumda oldukları için para karşılığında satabileceğini söylüyor. Ancak henüz belirli bir alıcı ortaya çıkmış değil.