Bilim insanları, insanlık tarihinde bir ilke imza atarak Ay toprağında bitki yetiştirmeyi başardı. Bu deneyde kullanılan topraklar, 1960 – 1970 arasında gerçekleşen üç Apollo görevinde elde edilen denek topraklardı.

NASA’nın Apollo görevleri ile Ay’a giden ve toprak örneği alan astronotların Dünya’ya getirdiği Ay toprağı örnekleri, bitkilere yaşam kaynağı olmayı başardı.

Florida Üniversitesi’nden uzay biyoloğu ve genetik uzmanı Anna Lisa Paul liderliğinde 2021 yılında başlayan çalışmalar başarıyla sonuçlandı. Bilim insanları, Ay toprağında küçük bitki türleri yetiştirmeyi başardı. Bu araştırmaya göre, gelecekte astronotlar Ay üzerinde kendi sera çiftçiliğini yapabilecekler.

Nature’da yayımlanan deneye göre çalışmada kullanılan topraklar, Apollo 11, Apollo 12 ve Apollo 17 görevlerinden Dünya‘ya getirilen topraklardı. Bilim insanları, bu toprakların Dünya’daki topraklardan farklı olarak hiçbir mineral yapısı ve iyon barındırmaması nedeniyle toprağa besin ve su eklemesinde bulundu.

 

 

Yapılan deneyde fare kulağı teresi bitkisi (arabidopsis thalian) eken bilim insanları, Ay toprağında başarılı bir şekilde bitkiyi yeşillendirmeyi başardı. Öte yandan çalışmada elde edilen sonuçlar, Ay toprağında bitki yetiştirmenin oldukça zorlu olduğunu da gözler önüne serdi. Ay toprağında gelişen bitkilerin büyüme hızının yavaş olduğu, birçoğunun stres morfolojileri gösterdiği belirtildi.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  Windows 11'in 7 farklı sürümle geleceği ortaya çıktı