İnternet ve “sahte haberler” çağında, yanlış bilgiler oldukça fazladır. Bu haberimizde sizlere internette gezen fakat doğruluğu olmayan 5 efsaneden bahsedeceğiz. İşte en büyük beş efsane…

Efsane 1: Cep telefonunuzu gece şarj etmek pile zarar verir

Çoğu insan, cep telefonlarını bütün gece şarjda takılı bırakmanın cihazın piline zarar verdiğine ve hatta bozduğuna inanıyor. Bu doğru değil. Akıllı telefonunuz, aşırı şarjı önleyecek kadar akıllı olan gelişmiş bir elektronik cihazdır.

Nasıl şarj ederseniz edin, akıllı telefonunuzun pilinin sınırlı bir ömre sahip olduğunu unutmayın. Mevcut piller yaklaşık 400 ila 500 şarj döngüsüne dayanabilir. 400 ila 500 şarj döngüsünden sonra, gün boyunca pil ömründe bir azalma fark etmeye başlayacaksınız.

Efsane 2: Havaalanı x-ray makineleri cihazlarınızdaki dosyaları silebilir

X-ışınlarının vücudumuza bakabileceğini ve kemiklerimizin hayaletimsi görüntülerini sağlayabildiğini biliyoruz. Bu nedenle, havaalanındaki güvenlik x-ray makinelerinin bir tür radyasyon yoluyla dizüstü bilgisayarlarımızdaki ve akıllı telefonlarımızdaki dosyalara geri dönülmez şekilde zarar vereceğini düşünebiliriz.

Evet, X ışınları bir tür elektromanyetik enerjidir. Kişisel cihazlarınız  da gelişmiş elektronik cihazlardır. Ancak sabit sürücüler ve flash bellek kartları X ışınlarından etkilenmez.

Ancak film fotoğrafçılarının korkmak için nedenleri var. On yıllardır, özellikle 800 veya daha yüksek ISO hızlarında derecelendirilen film rulolarının X ışınlarından zarar görebileceği bilinmektedir.

Dizüstü bilgisayarınızla ilgili olarak, asıl korkmanız gereken şey metal dedektörleridir. Bu güvenlik cihazları, sabit sürücünüzde depolanan verileri bozabilecek güçlü manyetik darbeler gönderir.

Efsane 3: Daha fazla megapiksele sahip kameralar daha iyi fotoğraf çeker

Dijital kameralar ilk ortaya çıktığında, kamera üreticileri yeni çıkan cihazları genel izleyicilere pazarlamanın bir yolunu bulmak için yarıştı. Böylece, şirketlerin bir kamera sensöründe giderek artan sayıda ışık yakalayan kareler (pikseller) olarak lanse ettikleri büyük megapiksel savaşları başladı. Tek bir megapiksel, bu karelerin 1 milyonunu ifade eder.

OKUYUN  iPhone 13 Pro Max'ın tasarımı sızdı...

Ancak, ortaya çıktığı gibi, bir kameraya giderek daha fazla megapiksel sıkıştırmak, mutlaka daha iyi fotoğraflar çekmiyor. Bunun yerine, bu piksellerin kalitesi daha önemli. Her pikseli büyütmek, piksel sayısını artırmadan fotoğraf kalitesini iyileştirebilir. Işığın daha büyük piksellere sahip bir kamera sensörüne giden yolu bulması genellikle daha kolaydır, bu da gelişmiş dinamik aralık, renk verileri ve düşük ışık yetenekleri anlamına gelir. Bir kamera sensörünün sınırlı alanına sürekli pikselleri sıkıştırmak genellikle tam tersi bir etkiye sahiptir.

Buna rağmen, üreticilerin megapiksel spesifikasyonlarını gelecek yıllar boyunca lanse etmeye devam edeceklerine bahse girebilirsiniz. Çünkü bu kanıtlanmış bir satış tekniği olduğu için ortadan kalkmayacaktır.

Efsane 4: Bilgisayarınızı gece kapatmak doğru performansı sağlar

Birçok efsane gibi, bunun da kökleri var. İlk bilgisayarlar, çok yeni olmaları nedeniyle birden çok düzeyde başarısız oldular ve özellikle sabit diskler, verilerinizi yanlarında alarak zaman zaman çöküp yandı. Bu nedenle, birçok kullanıcı, makinelerinin ömrünü uzatma umuduyla her gece bilgisayarlarını kapatmaya başladı.

Günümüz bilgisayarları (çoğunlukla) çok daha güvenilir bir aygıt grubudur. Bilgisayarınızı günde birkaç kez ve sabah ve gece kullanıyorsanız, sürekli açık bırakarak, kullanmadığınız zamanlarda Uyku moduna geçmesine izin vermeniz daha iyi olur.

Geceleri bilgisayarınızı kapatarak fazla enerji tasarrufu yapmazsınız ve her gün kapatıp yeniden başlatmak zaman kaybıdır. Ara sıra yeniden başlatma (örneğin haftada yaklaşık bir kez) makinenin belleğini temizleyebilir ve yavaşlamaya neden olabilecek gereksiz işlemleri durdurabilir.

Efsane 5: Mac bilgisayarlara virüs bulaşmaz

Tüketici bilgisayar pazarı emekleme dönemindeyken, Mac’lerin virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı bu kadar duyarlı olmadığı fikrinde bazı gerçekler vardı. Peki neden? Windows tabanlı PC’ler pazarın yüzde 90’ından fazlasını oluşturduğundan, Microsoft ve benzer şirketleri üzmek için, bilgisayar korsanlarının çabalarını hedeflediği yer burasıdır.

OKUYUN  Samsung, ISOCELL 2.0 kamera sensörünü piyasaya sürüyor

Bugünlerde Windows dünya çapındaki bilgisayar pazarının yüzde 76’sını kontrol ediyor, ancak Apple eskisinden daha büyük bir paya sahip, neredeyse yüzde 13. Bu, kötü amaçlı yazılım geliştiricilerinin Mac saldırıları yoluyla birçok potansiyel kurban kazanabileceği anlamına gelir.

Dolayısıyla Mac’lerde, PC’lerde olmayan özel yerleşik güvenlik özellikleri olsa da, bu, bilgisayar korsanlarının bu makineler için kötü amaçlı yazılım yazamayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle, hangi işletim sistemini seçerseniz seçin, virüsten koruma yazılımı kullanarak (ve düzenli olarak güncelleyerek) kendinizi koruyun.