Geçtiğimiz dönemin oyun dünyasındaki en önemli teknolojilerinden biri NVIDIA‘nın DLSS (Derin Öğrenme Süper Örnekleme) teknolojisi oldu. Bu özellik sayesinde düşük çözünürlüklü pikseller yüksel çözünürlüklü bir şekilde ekranımıza yansıyor. Kısaca 720p çözünürlükte çalışan bir oyunu 1080p görebiliyoruz. Ve bunlar yapay zeka sayesinde gerçekleşiyor.

Şubat 2019’da ilk DLSS örneği karşımıza çıktığında henüz yeni bir teknolojiydi ve günümüze kadar oldukça geliştirildi. Herkes bir yandan da AMD tarafından böyle bir teknoloji bekliyordu. Aradan iki yıldan fazla bir süre geçti ve NVIDIA DLSS’in 2.0 sürümünü yayınladıktan 3 ay sonra AMD’den cevap geldi: FidelityFX Super REsolution (FSR)

Ne kadar performans artışı var?

AMD tanıtımını yaptığı FidelityFX Super Resolution’ın 4K çözünürlüğe kadar çözünürlük yükseltmesi yapabileceğini açıkladı. İnanılmaz bir performans artışı sunacak FSR, aynı oyunu, teknoloji kullanılmayan, yani doğal 4K çözünürlüğe göre 2,4 kat daha hızlı bir şekilde çalıştırılabilecek. DLSS’te olduğu gibi FSR’da da farklı modlar yer alıyor. Görüntü kalitesini artırmak için ‘Ultra’ ve ‘Kalite’ gibi ayarlar, ya da performansı artırmak için ‘Performans’ modu seçilebilecek. ‘Dengeli’ mod ise adından da anlaşılabileceği gibi kalite ve performansı dengeli bir şekilde kullanıcıya sunacak.

DLSS’ten en büyük farkı

AMD’nin FidelityFX Super Resouliton teknolojisinin DLSS’ten en büyük farkı ise açık kaynak kodlu olması ve makine öğreniminden faydalanmaması. Ve NVIDIA ekran kartları da bu teknolojiyi de kullanabilecek olması. Bildiğiniz gibi DLSS sadece NVIDIA kart sahiplerinin erişebildiği bir teknoloji.

Desteklenen ekran kartlarının tamamıysa şu şekilde:

  • Radeon RX 5000
  • Radeon RX 6000
  • Radeon RX 500
  • Radeon RX 480/470/460
  • Radeon RX Vega
  • Radeon grafikli tüm AMD Ryzen İşlemcileri
  • GeForce GTX 1000
  • GeForce RTX 2000
  • GeForce RTX 3000
OKUYUN  GeForce Now Founders kullanıcılarına kod dağıtımı başladı

FSR’ı destekleyen oyunlar şu an için hayal kırıklığı diyebiliriz. Fakat zamanla yeni oyunlar eklenecektir. . Yapılan açıklamaya göre şu anlık Godfall, Terminator: Resistance, Anno 1800, Evil Genius 2, Kingshunt, 22 Racing Series ve The Riftbreaker teknolojiyi destekliyor. Far Cry 6 ve Resident Evil: Village ise yakın zamanda destek alacak oyunlar.

AMD’nin yeni teknolojisini kullanmak için bu bağlantıya tıklayarak ekran kartını seçmeniz ve yeni yayınlanan AMD Radeon 21.6.1 sürücüsünü indirmeniz yeterli.