Almanya’nın üst düzey sağlık yetkilileri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 12 yaş ve üstü tüm çocuklara ve gençlere koronavirüs aşısı sunulmaya başlanacağı açıklandı.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, 16 Alman devlet sağlık bakanıyla yaptığı görüşmenin ardından, “Sözümüzü tutuyoruz: isteyen herkes yaz aylarında aşı olabilir – tüm yaş grupları için yeterli aşımız var” dedi.

“Bu nedenle çocuklar ve gençler, tıbbi konsültasyondan sonra aşı olmaya karar verebilir ve böylece kendilerini ve başkalarını koruyabilirler” diye ekledi.

Hükümetin Almanya’nın gençlerine aşı yaptırma yönündeki kararı, Avrupa İlaç Ajansı’nın Pfizer-BioNTech tarafından yapılan koronavirüs aşısının 12-15 yaş arası çocuklara genişletilmesini tavsiye etmesinden iki ay sonra geldi. Geçen hafta Moderna aşısının da aynı yaş grubuna yapılması tavsiye edilmişti.

Ülkedeki aşı komitesi Stiko ise çocukların aşılanması konusunda biraz isteksiz olduğunu belirtti ve yalnızca kronik hastalığı bulunan 12-15 yaş arası çocukların aşılanmasını tavsiye etti. Komiteye göre, aşıların gençler üzerinde uzun vadede oluşturabileceği etkiler hakkında yeteri kadar çalışma bulunmuyor.

Okullar için kritik karar

Ülke genelindeki okullar yaz tatillerinden sonra yeniden açılmaya başladığından ve aşılanmamış gençlerin hızla yayılan delta varyantına karşı savunmasızlığı göz önüne alındığında, 12 yaş ve üstü daha fazla çocuğa aşı yaptırmak için baskı artıyor.

Politikacılar, sonbaharda okulların yeniden kapanmasını önlemek için gençleri COVID-19’a karşı hızla aşılamak için kulis yapıyorlar.

Ülkenin aile bakanı da bununla ilgili şunları söyledi: “Çocukların ve gençlerin koronavirüsten mümkün olan en iyi şekilde korunabilmeleri için önemli bir adım attık.”

Avrupa genelinde ise bu konuda büyük farklılıklar var. Estonya, Danimarka ve Fransa gibi ülkeler çocukları aşı olmaya teşvik etse de İsveç, Birleşik Krallık gibi ülkeler henüz 18 yaşından küçükleri aşılamaya başlamadı.

OKUYUN  WhatsApp yazışmaları Alman istihbaratı tarafından okunacak