NASA, (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) yeni astronot adaylarını duyurdu. Astronot adayları arasında yer alan Adana doğumlu Deniz Burnham da yer alıyor.

NASA, uzay görevlerinde yer alacak yeni astronot adaylarını duyurdu. 12.000 kişi arasından seçilen 6 erkek ve 4 kadın, kapsamlı çalışmalar ve programların ardından belirlendi. Adana doğumlu olan ve kanun gereği Türk vatandaşlığına da sahip olan Deniz Burnham, adaylar arasından astronot olarak seçilirse ve uzaya giderse, ‘uzaya giden ilk Türk vatandaşı’ ünvanını da almış olacak.

Adaylar arasında Deniz Burnham da var

NASA’da Jet Propulsion Laboratory bölümünde görev alan Umut Yıldız, Twitter hesabından attığı tweet’te, NASA’nın yeni astronot adayları arasında Adana doğumlu Deniz Burnham’ın olduğunu da belirtti.

Deniz Burnham kimdir?

ABD’nin Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’nde doğan Deniz Burnham, doğal olarak asker bir ailenin çocuğu. Uzun süredir Alaska’da yaşayan Deniz Burnham, helikopter ve sabit kanatlı hava araçlarını uçurabiliyor.

2007 yılında California’daki San Diego Üniversitesi’nde kimya mühendisliğini bitiren Deniz Burnham, 2017 ise Güney Kalifornia Üniversitesi’nde makine mühendisliği yüksek lisansını yaptı.

OKUYUN  Rusya ve Çin, Ay'da uluslararası bir istasyon kurmak istiyor!