Bu yılki Nikon Küçük Dünya Yarışması’nın kazananları arasında sofra tuzu, kene başları ve balçık küfünü gibi ilginç hiper-yakın çekim görüntüleri yer alıyor.

2021 Nikon Küçük Dünya Yarışması’nın kazananları açıklandı. 46. kez düzenlenen yarışmada birçok farklı türden mikroskobik fotoğraf yarıştı. Jüri tarafından 19 kazanan fotoğraf ve şeref ödülü alan fotoğraflar seçildi.

1- Trikom ve stoma / Jason Kirk

Canlı meşe yaparağı üzerinde görülen bu saç benzeri trikomlar (beyaz) ve stomalar (mor) yarışmanın birincilik ödülüne layık görüldü.

2- Beynin içerisinde mikroakışkan / Esmeralda Paric ve Holly Stefen

İkincilik Avustralya’daki Macquarie Park’taki Demans Araştırma Merkezi’nden Esmeralda Paric ve Holly Stefen’e gitti. Floresan ile renklendirilen görüntüleri, iki izole beyin örneğinde 300.000 ağ nöronundan oluşan mikroakışkan bir cihazı (mikroskopik boyutlu kanallar içindeki sıvıların akışını yönetmek için bir araç) göstermektedir.

3- Yakınlaştırılmış bit / Frank Reiser

Bu çarpıcı görüntü, Nassau Community College’den Frank Reiser’e bu yılki yarışmada üçüncülük ödülü kazandırdı. Beş kat büyütülmüş görüntü, bir bitin arka bacağını, pençesini ve solunum trakeasını gösterir.

4- Bir duyu nöronu / Paula Diaz

Pontificia Universidad Católica de Chile’den Paula Diaz, floresan kullanarak embriyonik bir sıçandan alınan duyusal nöronun daha ince ayrıntılarını gösterebildi .

5- Bir sineğin ağzı / Oliver Dum

Bu uzaylı benzeri uzantı, 40 kat büyütmede gösterilen yaygın bir karasinek ( Musca domestica ) hortumu veya ağzıdır . Beşinci sırada yer alan görüntü, Almanya’daki Medienbunker Produktion’dan Oliver Dum tarafından çekildi.

6- Fare beynindeki kan damarları / Andrea Tedeschi

Ohio Eyalet Üniversitesi’nden Andrea Tedeschi, yetişkin bir fare beyninin karmaşık -kaotik değilse de- üç boyutlu damar yapısını gösteren bir görüntü için altıncılık ödülünü kazandı .

7- Kene başı

10 kat büyütülerek gösterilen bir kene başının karmaşık fotoğrafı yedinci sırayı aldı.

OKUYUN  Çin'in uzay aracı Mars'ın yörüngesine giriyor

8- Fare bağırsağı / Amy Engevik

Güney Carolina Tıp Üniversitesi Rejeneratif Tıp ve Hücre Biyolojisi Bölümü’nden Amy Engevik tarafından görüntülendiği bir fare bağırsağının enine kesiti.

9-Hamile su piresi / Jan van Ijken

Embriyolar ve parazitik peritrikler (dış kısımları boyunca gösterilen beyaz renkli büyümeler) taşıyan hamile bir su piresi. Hollanda’dan Jan van IJken, bu çok havalı görüntü için dokuzuncu sırada yer aldı.

10- Kelebek kanadı / Sébastien Malo

Fransız Sébastien Malo, bir kelebek kanadının ( Morpho didius ) damarlarını ve pullarını gösteren bu yakından görünümüyle 10. sıra ödülünü kazandı .

11- Farenin gözündeki kan damarları / Jason Kirk ve Carlos P. Flores Suarez

Bu çok tuhaf görüntü, bir fare retinasının damar sistemini göstermektedir. 20 kat büyütme ile gösterilen fotoğraf, Teksas’taki Baylor Tıp Fakültesi’nden Jason Kirk ve Carlos P. Flores Suarez tarafından çekildi.

12- Göğüs organoidi / Jakub Sumbal

Bir meme organoidi (gerçek şeyin kültürlü ve minyatürleştirilmiş bir versiyonu), kasılmalı miyoepitelyal hücrelerin (mavi) salgı meme hücreleri (kırmızı) üzerinde süründüğünü gösteriyor. Çek Cumhuriyeti’ndeki Masaryk Üniversitesi’nden Jakub Sumbal bu görüntü için 12. sırada yer aldı.

13- Kumaş üzerinde polen / Felice Placenti

İtalya’dan Felice Placenti, polen taneleri eklenmiş bu pamuklu kumaş görüntüsünü aldı.

14-Kar tanesi / Joern N. Hopke

Waban, Massachusetts’ten Joern N. Hopke tarafından görüntülenen muhteşem ve neredeyse mekanik görünümlü bir kar tanesi.

17- Mikroskobik algler

18- Siyanobakteriyel iplikler / Martin Kaae Kristiansen

Danimarkalı Martin Kaae Kristiansen’in Nostoc Siyanobakterinin, ipliksi tellerini gösteren fotoğrafı.

19- Balçık kalıp / Alison Pollack

California, San Anselmo’dan Alison Pollack , bir balçık küfü türü olan Arcyria pomiformis’in bu olağanüstü görüntüsünü yakaladı .