Hiç kimseyi telaşlandırmak istemesek de, hepimizin bir gün öleceğini biliyoruz. Bunu düşünmemek istesek de bugün sizler için ölümünüze neden olma ihtimali en yüksek 10 şeyi sıraladık.

Her ne kadar kasvetli bir yazı olsa da size bir ipucu verelim:  Bu ölümlerin çoğu önlenebilir ve bilimsel olarak tedavi edilebilir şeyler olduğu için en azından bu listede olamyan bir şeyden ölme ihtimaliniz de yüksek.

Not: İstatistikler ABD verilerine göre hazırlanmıştır.

1- Böbrek hastalıkları

bobrek

Z kuşağı dertli: Türkiye'de arabesk dinleme oranı 3 yılda 4 kat arttı Z kuşağı dertli: Türkiye'de arabesk dinleme oranı 3 yılda 4 kat arttı

Nefrit, nefrotik sendrom ve nefroz, böbrek hastalıklarının kategorileridir ve 2021'de Amerika Birleşik Devletleri'nde bu hastalıklar toplamda 52.547 ölüme sebep oldu. 

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü'ne göre , böbreklerinizin böbreğin çalışmasına yardımcı olmak—atıkları ve fazla sıvıyı uzaklaştırmak için sağlıklı beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalı, yeterince uyumalı ve sigara ve alkolü bırakmalısınız. 

2- Grip ve Zatürre

zatture

İnsanların “sadece grip” diyerek COVID-19'u önemsiz göstermeye çalışması garip çünkü grip 2021'de 53.544 ABD vatandaşının ölümüne sebep oldu. 

Grip ölümlerinin büyük çoğunluğu 65 yaş üstü insanlar olsa da, birinin gribe yakalanması ciddiye alınmaması gereken bir şey değildir. Neyse ki, her yıl grip aşısı yaptırırsanız, grip kapma şansınızı %40 oranında azaltabilirsiniz. Ayrıca: Maske takın, ellerinizi yıkayın ve hastaysanız işe gitmeyin.

3- Diyabet

diyabet

Geçen yıl ABD'de 100.000'den biraz fazla insan diyabetten öldü. İki ana diyabet türü vardır: Genetik bir bozukluğun neden olduğu Tip 1 ve büyük ölçüde diyetle ilgili olan Tip 2. Tip 1 daha ciddi, daha nadir ve önlenemez. Bununla birlikte, insülin enjeksiyonları, kan şekerinin dikkatli bir şekilde izlenmesi, sağlıklı bir diyet ve egzersiz yoluyla yönetilebilir. ABD'deki Tip 2 vakalarının yaklaşık %90'ı yaşam tarzı değişiklikleri yaparak tamamen önlenebilir. Bu, sağlıklı bir diyet yemek, düzenli egzersiz yapmak ve sigarayı ve içkiyi bırakmak anlamına gelir.

4- Alzheimer hastalığı

alzheimer

Hafızayı ve diğer zihinsel işlevleri yok eden ilerleyici bir hastalık olan Alzheimer, 2021'de çoğu yaşlı 134.242 kişiyi öldürdü. Hiç kimse Alzheimer'a neyin sebep olduğunu tam olarak bilmiyor, ancak fikir birliği, zaman içinde beyni etkileyen genetik, yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonuna işaret ediyor

Genleriniz hakkında hiçbir şey yapamazsınız, ancak (benimle söyleyin) sağlıklı bir diyet yiyebilir, düzenli egzersiz yapabilir, yeterince uyuyabilir ve sigara ve alkolü bırakabilirsiniz. Araştırmalar, yaşam boyu zihinsel ve sosyal olarak uyarıcı faaliyetlere katılım ile Alzheimer riskinin azalması arasında bir bağlantı bulmuştur .

5- Kronik Alt Solunum Yolu Hastalığı

3D-illustration-of-Lungs-Chronic-Lower-Respiratory-Disease-ss-feat-768x430-1

Kronik Alt Solunum Yolu Hastalığı, kronik bronşit, amfizem ve astım gibi akciğer hastalıklarının, nefes yolu tıkanıklığına  neden olduğu nefes darlığı ile karakterize edilen tüm koşulların tümünü kapsayan bir tanımdır.  2021'de 152.657 Amerikalı Kronik Alt Solunum Yolu Hastalığı (CLRD) sonucu hayatını kaybetti. 

Kronik Alt Solunum Yolu Hastalığından korunmanın yolu sigarayı bırakmaktır. Ancak aynı zamanda pasif içicilikten kaçınmalı, kimyasalları solumaktan kaçınmalı, hava kirliliğinin daha az olduğu bir yerde yaşamalı ve soğuk algınlığı veya grip gibi akciğer enfeksiyonlarına neden olabilecek hastalıklara yakalanmamaya çalışmalısınız. Ayrıca daha fazla egzersiz yapmalısınız. 

6- Felç (İnme)

inme-felç-nedir-beslenme

Beyne giden kan akışı engellendiğinde veya beyindeki bir kan damarı patladığında felç meydana gelir. 2021'de 160.264 Amerikalı felçten öldü. Sağlıklı bir diyet yapın, düzenli egzersiz yapın, yeterince uyuyun ve sigarayı ve içkiyi bırakın.

7- Kazalar

kaza

Tahmin edebileceğiniz gibi, 2021'de ABD'de kasıtsız yaralanmalardan kaynaklanan 200.955 ölümün çoğunluğunu araba kazaları oluşturuyordu, ancak insanlar aynı zamanda düştü, boğuldu, zehir yedi, yanlışlıkla vuruldu ve endüstriyel makineler tarafından da yaralandı. Hatta yıldırım çarpması sonucu 11 kişi hayatını kaybetti.

8- COVID-19

covid-19

COVID-19, 2021'de 350.831 Amerikalının hayatına mal oldu. Neyse ki, COVID-19'dan ölme şansınızı azaltmak şaşırtıcı derecede kolay: Aşı olun

9- Kanser

kanser_nasil_olusur_16447

Kanser, 2021'de 600.000'den fazla Amerikalıyı öldürdü. Çok farklı şeyler kansere neden olur veya kansere katkıda bulunur. Bu nedenle kanseri önlmeek için sigarayı bırakın, sağlıklı beslenin, düzenli gezersiz yapın, yeterince uyuyun ve içki içmeyin.  Özellikle aile geçmişiniz sizi yüksek riske atıyorsa, güneşten uzak durun ve sık sık kanser taraması yaptırın.

10- Kalp hastalığı

630763dab57f152268949131

Kalp hastalıkları hastalıkların bölüm sonu canavarı diyebiliriz. 2021'de 696.962 Amerikalının ölmesine neden olan kalp hastalıkları, tüm dünyada en yaygın ölüm sebeplerinden. Kalp hastalıkları terimi farklı rahatsızlıkları kapsar, ancak en yaygın olanı,  kalbe giden kan akışının azalmasının kalp krizine neden olduğu koroner arter hastalığıdır. Genetik etkiler olsa da kalp hastalıkları genellikle yaşam tarzınızla alakalıdır. Bu nedenle sağlıklı beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalı, yeterince uyumalı, sigara ve alkolü bırakmalısınız.