Yapay zeka insanlığın sonunu mu getirecek yoksa insanlığın en büyük yardımcısı mı olacak? Bu tartışma muhtemelen yapay zeka ile ilgili en sık tartışılan oldukça genel bir konu. Ancak daha detaylarda, tartışmalara neden olan olaylar da yaşanıyor. Bunlardan biri de yapay zeka ile ev ödevlerini yapan öğrenciler.

Teknoloji konusunda bilgili ve donanımlı bazı öğrenciler, yapay zeka ile ödevlerini yapıyor. Öğrencilerin yaptığı açıklamalara göre ise sistem şu şekilde çalışıyor:

Öğrencilere verilen ödevler bir fikir olarak yapay zekaya aktarılıyor. Bu yapay zeka genellikle GPT-3 isimli yapay zeka oluyor. Daha sonrasında ise bu yapay zeka onlara bir metin oluşturuyor.

GPT-3 nedir? Generative Pre-trained Transformer 3 ne işe yarar?

GPT-3 yani Generative Pre-trained Transformer 3, derin öğrenme sayesinde ayırt edilmesi çok zor ve adeta insan elinden çıkmış gibi metinler yazabilen  GPT-n serisindeki 3. nesil yapay zekadır. Hatta bu yapay zeka yalnızca metin yazmıyor, özelleştirilerek uygulama geliştirmek gibi amaçlar için de kullanılabiliyor. OpenAI imzalı yapay zeka geçtiğimiz aylarda genel kullanıma açılmıştı.

Bilim insanları, tardigrat ve insan hücrelerini birleştirdiler! Bilim insanları, tardigrat ve insan hücrelerini birleştirdiler!

AI

Ödevlerin yapay zekaya yaptırılması konusu ardından tartışmaları da getirdi. Öğrenciler bu yapay zekayı yalnızca bildikleri konular için ve angarya olarak gördükleri ödebler için kullandıklarını söylüyor. Bazı öğrenciler, çok sıradan konularda uzun uzun yazmak yerine yapay zekaya yazı yazdırmayı tercih ettiğini belirtiyor.

Öğrencilerin ödevleri başkasına, ya da başka bir 'şeye' yaptırması etik açıdan da tartışma yaratıyor. Öğretmenlerin bu ödevlerin öğrenciler tarafından yapılmadığını anlaması neredeyse imkansız. Hatta intihal tespit programları da, yapay zeka eseri ödevleri diğerlerinden ayıramıyor. Eğitim ve ödev sistemi açısından oldukça tartışmalı durum konusunda öğretmenlerin eğitimi pekiştirmek için ödevler dışında farklı bir yöntem bulması şart gibi gözüküyor. 

Bu konuda sizin düşünceleriniz neler?

Kuponları hazırlayın: Maçı kazanacak takımı tahmin eden yapay zeka geliştirildi Kuponları hazırlayın: Maçı kazanacak takımı tahmin eden yapay zeka geliştirildi

Editör: Burak Karahan