3D sanatçısı Graham Rust , Valve Index VR başlığına ve modelleme konusunda bazı becerilere sahip ve eğlence için VR oyunu Half-Life: Alyx'te kendi evini yarattı. Sade...

3D sanatçısı Graham Rust , Valve Index VR başlığına ve modelleme konusunda bazı becerilere sahip ve eğlence için VR oyunu Half-Life: Alyx'te kendi evini yarattı. Sadece yaratmakla kalmadı, biraz da yok etmiş olabilir... Graham Rust, kendi odasının mükemmel bir kopyasını oyun içerisinde yaratmayı başardı. Sadece görsel olarak değil aynı zamanda odayı patlatabiliyor ve oyun içerisindeki güçlerimizi burada kullanabiliyoruz. İşte kendi odasının ve Half-Life: Alyx içerisinde yarattığı odanın ne kadar benzediğinin bir kanıtı: Nasıl yapıldığını merak ediyorsanız; Rust, ölçeğin bir VR alanında 1:1'i temsil ettiği için alanı ölçmenin kolay olduğunu ve mobilya söz konusu olduğunda bunların Maya ve Photoshop'ta yapılabileceini söylüyor.
Bir mezura/cetvel/kaliper alıp nesneyi ölçüyorum, ardından bunu Autodesk Maya'da bir 3B model ve Adobe Substance/Photoshop'ta dokular oluşturmak için kullanıyorum. Ayrıca fizik için kullanmak üzere modelin basitleştirilmiş bir versiyonunu oluşturuyorum. Sonunda bunları Half Life: Alyx mod düzenleyicisine aktarıyorum ve dünyayla etkileşim kurmak için görsel programlama sistemlerini kullanıyorum.
Ne kadar sürdüğüne gelince, yavaş, kademeli bir süreç oldu. Rust, çalışma masasını ilk olarak 2015 yılında modelledi, ancak bu projeye başlamaya karar verdiğinde, günde yaklaşık bir model oluşturmaya başladı. Rust odasını biraz daha geliştirmek istiyor. Bunun için odasının sanal versiyonuna bir “asansör” yerleştirdi ve bunu bir tür atari salonu gibi “ tamamen farklı görünen ama yine de oturma odamda yürünebilir birden fazla kat ” yaratmak için kullanacak.