NVIDIA ekran kartları RTX 3000 serisiyle birlikte LHR isimli bir tür madencilik sınırlamasıyla çıkmaya başlamıştı. Bunun nedeni ise ekran kartlarının sadecee madencilik için satın alınmasını engellemek ve oyuncular için stok problemlerinin yaşanmamasını sağlamaktı. LHR yani Lite Hash Rate kilidi olan ekran kartları madencilikte neredeyse kullanılamaz seviyede düşük performans veriyordu. Ancak şirket, son yayınladığı güncellemeyle birlikte LHR sınırlamasını kaldırmış gibi gözüküyor.

Bir Reddit kullancısı olan Timers007, kısa süre önce dağıtılan 522.25 sürümlü Windows ve 520.56.06 sürümlü Linux sürücüleriyle birlikte LHR teknolojisinin devre dışı kaldığını fark etti. Artık RTX 3000 LHR ekran kartları tam verimlilik ile madencilik olarak kullanılabilecek. Peki NVIDIA bunu neden yaptı?

Nvidia-Ekran-Kartlari-Madencilik-scaled

Nvidia'nın yeni ekran kartı RTX 4070'in fiyatı belli oldu! Nvidia'nın yeni ekran kartı RTX 4070'in fiyatı belli oldu!

Bunun nedeni ise ekran kartlarıyla madencilik yapılan popüler kripto para birimlerinin artık kazılamaması. Yani Ethereum, The Merge güncellemesiyle birlikte Proof-of-Stake konseptine geçtiği için artık ekran kartlarıyla Ethereum çıkarma işlemi yapılamıyor. Yani artık GPU'lar kripto parayla ilgilenen kişiler için çok önemli değil. En azından eskisi kadar önemli değil.

Bu LHR sınırlamasının kaldırılmasıyla birlikte ekran kartı madenciliğinin önü açılmış oldu. Bu nedenle gelecekte daha farklı bir kripto para birimi ile GPU madenciliğinin tekrar canlanma ihtimali doğdu.  Ayrıca halihazırda GPU ile kazılabilen kripto paralar için de uygun hale gelen bu ekran kartları, NVIDIA'nın satışlarını bir nebze artırabilir.

Editör: Burak Karahan