Netspeed'den ülkemizdeki Netflix kullanıcılarına güzel haber geldi. 18 Mart 2021’den itibaren Netspeed üzerinden internet hizmeti alan Netflix kullanıcıları popüler dijital yayın platformunun yayınlarını yurtdışı sunucularından değil, doğrudan Netspeed’in 5 farklı bölgedeki trafik merkezlerinde konumlandırılan sunucular üzerinden en hızlı erişimi sağlayarak daha kaliteli bir şekilde izleyebilecekler.

Kısa süre önce Netspeed ile Facebook arasında yapılan anlaşmalar kapsamında Facebook, Instagram, Whatsapp ve Messenger sunucuları da Türkiye’ye taşınmış ve bu sayede platformlarına erişim daha iyi hale getirilmişti.

Netflix sunucusu sayesinde Netspeed artık Türkiye'de

Netflix sunucuları, Türkiye'nin her noktasından en iyi hizmeti ve kaliteyi sunacak ve Netspeed 5 ayrı trafik merkezine konumlandırılarak hizmet verecek. Tüm Netflix içeriği anında güncellenecek ve Netspeed Traffic Center sunucularına anlık olarak yüklenecek. Bu nedenle, Netflix kullanan aboneler, internet trafiği en yoğun zamanlarda bile sunucular üzerinden içeriğe daha hızlı erişebilecekler. Bu nedenle, kullanıcıların binlerce kilometre uzakta bulunan Netflix sunucularına erişmeye ve veri çıkarmaya çalışmasına gerek kalmayacak. Netspeed teknoloji ve operasyonlardan sorumlu genel müdür yardımcısı Murat Raci Ağsakallı, Facebook, Instagram, Messenger ve Netflix platformlarının özellikle yoğun saatlerde toplam internet trafiğinin yaklaşık %45'ini oluşturduğunu belirtti. Ağsakallı, Türkiye'den gelen yabancı trafiğin iki farklı bölgeden önce Facebook ve Instagram sunucularına hedeflenmesi gerektiğine inanıyor. 3 yeni bölgede yeni sunucuyu bulacak ve şimdi 5'i yeni bölgedeki Netflix sunucusuna hedeflenecek. Şimdi Netspeed abonelerinin Türkiye'den daha hızlı trafik içermeyen bu platformu kullanabileceklerini duyurdu. Ağsakallı; “Yapılan bu anlaşma ve çalışmalar neticesinde Netspeed aboneleri Netflix’e en hızlı erişecek kullanıcılar olacaklar bu sayede Film, Dizi ve Belgeselleri daha kaliteli ve keyifle izleyebilecekler” ifadesini kullandı. Ağsakallı sözlerine şöyle devam etti: İnternet bugün dünyanın en önemli bilgi ve iletişim teknolojisi. Bu nedenle, arkasındaki altyapının mevcut ve gelecekteki ihtiyaçları destekleyecek şekilde genişletilebilmesini sağlamak çok önemli. Netspeed olarak biz de varılan anlaşmalar doğrultusunda içerik ve servis sağlayıcıların sunucularını ülkemize getirmeyi, yurt dışından satın alınan trafiğin ülkenin korunmasına ve diğer yönlerde en iyi şekilde kullanılmasına katkı sağlamayı taahhüt ediyoruz. Ekonominin yanı sıra, müşterilere en üst düzeyde kaliteli hizmet sunmaya devam edecek. Bunların hepsi planımız dahilinde ve halen devam ediyor. Bir sonraki adımda Amazon, Steam ve Google global oyun ve içerik sağlayıcıları olarak firmalarla doğrudan bir anlaşmaya varacaklar. Mümkünse bu şirketlerin de sunucularını Türkiye’ye getirmektir. Türkiye'nin birçok ilinde ADSL ve VDSL'de fiber optik altyapı üzerinden genişbant internet erişim hizmeti verilecek. Taahhütsüz, sınırsız, kotasız internet, ev kurulumu gibi avantajlı hizmet ve faaliyetlerin yanı sıra, mevcut müşterilerimizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vererek müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak hedeflerinden biri durumunda.