Yıllardır YouTube’u kullanıyor o yüzden artık uygulama ve platform ile ilgili ayarlarla falan çok uğraşmıyoruz. Ancak YouTube son yıllarda platforma çokça yeni araç ekledi. Hem web sitesine hem de uygulamalara eklenen bu özellikleri bilmenizde fayda var.

İşte YouTube’da olan fakat muhtemelen kullanmadığınız 8 farklı özellik:

1. Videoları döngüye alabilirsiniz

YouTube videolarını sürekli baştan oynatması için döngüye sokabilirsiniz. Bunun için web sitesinde videonun üstüne sağ tıklayarak “Döngü”ye tıklayabilirsiniz. Mobil uygulamalarda ise videonun sağ üstündeki üç noktaya tıklayıp “Video’yu döngüye al” seçeneğini seçebilirsiniz.

2- Cihazlar arasında izlemeye devam edebilirsiniz

Eğer aynı YouTube hesabınızı açtığınız cihazlarınız varsa YouTube bunları senkronize eder. Örnek vermek gerekirse, Android telefonunuzdan bir videoyu izlemeye başlar ve bilgisayarınızdan web sitesini açarsanız ekranın köşesinde küçük bir oynatıcıda kaldığınız yerden o videoyu göreceksiniz.

3- Hareketleri kullanarak gezebilirsiniz

Akıllı telefon ve tabletlerde kolayca YouTube videolarında gezinmenizi sağlayacak basit hareketler var.

Parmağınızı videonun üzerine dokunup sağa sola çekerseniz videonun zaman çizelgesinde hızlıca gezinebilirsiniz.

Video oynarken videonun sağ tarafına iki kez dokunursanız video 10 saniye ileriye gider. Aynı şekilde sol tarafına tıklarsanız ise 10 saniye geriye gider.

Videoya gömülü bölümler varsa, aynı hareket bölümler arasında ileri veya geri atlayarak gezinmeyi çok daha kolay hale getirecektir.

4- İstatistiklerinizi görebilirsiniz

Fark etmemiş olabilirsiniz, ancak YouTube, cihazlarınızda video izleyerek ne kadar zaman harcadığınızın kaydını tutar. Mobil uygulamanın içindeki Ana Sayfa sekmesinden avatarınıza (sağ üstte) dokunun ve ardından İzleme süresi öğesini seçin . Orada, son yedi gün içinde herhangi bir cihazda YouTube’u izlemek için ne kadar zaman harcadığınızı göreceksiniz.

5- YouTube’da geçirdiğiniz zamanı sınırlayın

YouTube’da daha az zaman geçirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız size yardımcı olacak araçlar var. Ana Sayfa sekmesinde, sağ üst köşedeki profil resminize dokunun, ardından İzleme süresi’ni seçin ve sayfayı aşağı kaydırın. YouTube’un size sık sık ara vermenizi hatırlatmasını, belirlenen uyku saatinde size bildirim göndermesini ve otomatik oynatmayı açıp kapatmasını sağlayabilirsiniz.

OKUYUN  Belçika'da işsiz gençlere ‘‘YouTuber olma’’ kursu verilecek

6- Meraklısına detaylı istatistikler

Gerçekten video kodlama ve akışla ilgileniyorsanız, YouTube, klipleri mobil uygulamalarda izlerken size klipler hakkında çok daha fazla teknik bilgi verebilir. Giriş sekmesinde (sağ üstte) profil resminize dokunun, ardından Ayarlar ve Genel’i seçin ve “Meraklısı için istatistikleri etkinleştir”‘i seçin.

Söz konusu istatistikleri görmek için bir videoya dokunun, köşedeki üç noktaya dokunun ve ardından klip altta oynatılırken bu istatistikleri açmayı seçin. Ekranda gerçek zamanlı olarak görüntülenen bilgiler, klibin çözünürlüğünü, kullanılan ses ve video kodeklerini ve onu yayınlayarak kullandığınız bant genişliği miktarını içeriyor.

7- Gizli moda geçebilirsiniz

Eğer YouTube’da gizli moda geçmek isterseniz yapmanız gereken çok basit. Mobil cihazlarda sağ üstteki profilinize tıklayarak “Gizli Modu Aç”ı seçebilirsiniz. Görüntüleme geçmişiniz saklanmaz ve izlediğiniz videolar önerilerinizi etkilemez. Tekrar kapatmak için gizli düğmeye (sağ üst) dokunun. Web arayüzünde benzer bir seçenek yoktur, ancak aynı iş için gizli modda bir tarayıcı penceresi kullanabilirsiniz.

8- Videonun belirli bir bölümünü paylaşın

Eğer bir videonun tamamını paylaşmak istemiyorsanız bunun yerine belirli bir saniyeden başlayarak bir özel link oluşturabilirsiniz. Web arayüzünde bir videonun altında Paylaş’ı tıklarsanız , atlamak istediğiniz zamanı girebileceğiniz bir Başlangıç kutusu görürsünüz. Tıklayan kişi videoya o saniyeden başlar.