Dokunsal geri bildirim – ve bir bütün olarak titreşim – günümüz konsollarının temel bir özelliği haline geldi. Oyun sırasında, karakterinizin bir sıçramadan sonra sert bir şekilde yere inmesi veya en sevdiğiniz yarış oyununda araziye çıktığınızda olduğu gibi, kontrol cihazınız belirli uygun zamanlarda titreyecektir. Bu özelliğe sahip olmak harika olsa da, devre dışı bırakmayı düşünmek için bazı zorlayıcı nedenler de var

Karpal tünel sendromu gibi tekrarlayan stres rahatsızlıkları(RSI) ile karşı karşıya kalan kişiler bu titreşimlerden dolayı rahatsızlık yaşayabilirler. Ya da sadece titreşimi sevmiyorsunuzdur. Peki PS5 ve Xbox Series X|S kontrolcülerinin titreşimleri nasıl kapatılır?

PS5 kontrolcüsünün titreşimi nasıl kapatılır?

PS5, DualSense denetleyicisindeki titreşimleri devre dışı bırakmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda titreşimlerin yoğunluğunu azaltmanıza da olanak tanır. Bunun için:

1- Ana ekrandayken PS5 butonuna ve yukarı butonuna basın. Bir dişli simgesi olan ayarlar başlığını bulana kadar sağa doğru ilereyin. (arama butonunun yanında)

2- Ayarlardan, “Aksesuarlar” daha sonra da “Kontrolcüler” başlığına girin. Buradan “Titreşim Yoğunluğu”na girip titreşimin şiddetini ayarlayabilirsiniz ya da tamamen kapatabilirsiniz.

Xbox Series X|S kontrolcüsünün titreşimi nasıl kapatılır?

Xbox Series X|S’de, oyun kumandasındaki titreşimleri devre dışı bırakmak için Xbox Aksesuarları uygulamasını açabilirsiniz . Ayrıca Xbox Series X|S’de Ayarlar’a gidebilir ve Cihazlar ve bağlantılar > Aksesuarlar sekmesini açabilirsiniz. Bu kısımda Xbox’ınızla eşleştirilmiş aksesuarları ortaya çıkaracaktır. Xbox denetleyicinize gidin ve Yapılandır öğesini seçin.

Burada Xbox Series X|S oyun kumandanızın profillerini göreceksiniz. Birden fazla profil oluşturmadıysanız, varsayılan olarak Profil 1’i görürsünüz . Bunu seçin ve kalem simgesine ulaşana kadar kumandanızın D-Pad’inde sağ ok düğmesine basın .

Kalem simgesini seçin ve sonraki sayfada en alta gidin ve Titreşimi aç seçeneğini devre dışı bırakın .

OKUYUN  Assassin's Creed: Valhalla, satışa çıktıktan 5 ay sonra kırıldı!