WhatsApp’ın çok beklenen özelliklerinden olan çoklu cihaz desteği, beta süreci kapsamında, Türkiye’de kullanıma açıldı.

Facebook’un sahibi olduğu ve dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın çoklu cihaz desteği özelliği beta sürecine başlamıştı.

Peki WhatsApp çoklu cihaz özelliği nedir?

Türkiye sınırları içerisinde de kullanılmaya başlanan bu özellik sayesinde örneğin; bilgisayardan web tarayıcısı üzerinden açtığınız WhatsApp’ınızı kullanmanız için artık telefonunuzda internet bağlantısı olmasına gerek olmayacak. Kısaca ana cihazın interneti olmasa bile diğer cihazlarda WhatsApp’ı kullanabilmek mümkün olacak. Artık telefonunuzu kapatsanız da, internetiniz kesilse bile, WhatsApp’ı bilgisayarda kullanmaya devam edebileceksiniz.

WhatsApp çoklu cihaz özelliği nasıl kullanılır?

Henüz test sürecinde olan WhatsApp’ın çoklu cihaz desteği, beta programına katılanlar için erişime açılmış durumda. Türkiye’deki kullanıcılara da dağıtılmaya başlayan özelliğin orijinal adı multi device support olarak geçiyor. O zaman WhatsApp çoklu cihaz özelliği nasıl kullanılır size anlatalım.

1- WhatsApp’ınızı cihazınızda açın ve sağ üst köledeki dikey üç nokta menüsünü açın. Açılan listeden “Bağlı cihazlar”ı seçin.

2- Eğer beta programındaysanız ya da cihazınız “çoklu cihaz” desteği aldıysa yeni bir seçenek olarak “Çoklu cihaz beta”yı göreceksiniz. Buradaki “Betaya katıl”a basın.

3- WhatsApp’tan bir uyarı gelecek ve cihazlarınıza tekrar bağlanmanızı söyleyecek. “Devam” seçeneğine basın ve çoklu cihaz betasına katılmış olacaksınız.

Bu noktada çoklu cihaz özelliğini kullanıma hazırsınız. Cihazlarınızı bağlamak için ise:

1- Telefondan WhatsApp’ı açın ve “Bağlı cihazlar” kısmına girin. PC’den WhatsApp Web ya da desktop uygulamasını açın. Size bir QR kodu gösterilecek. Telefonunuzdan “cihazı bağla” seçeneğiyle QR kodunu okutun.

2- Bu şekilde en fazla 4 cihazı bağlayabilirsiniz. Telefonunuzu 14 günden fazla kullanmazsanız bağlı olan cihazlardaki WhatsApp bağlantınız kesilir.

3- Kullanmak istemediğiniz cihaz ile bağlantıyı kesmek için, Bağlı cihazlar sayfasından hedef cihaza dokunabilir ve “Oturumu kapat” seçeneğini seçin. Ya da kapatmak istediğiniz cihaz üzerinden de çıkış yapabilirsiniz.

OKUYUN  YouTube videoları 4K ve ücretsiz olarak nasıl indirilir? YouTube 4K video indirme!

Çoklu cihaz özelliğinin beta sürecinden çıkıp, tüm cihazlara ne zaman geleceği kesin olarak bilinmiyor.  Ancak özellik aşamalı olarak tüm WhatsApp kullanıcılarına kısa zamanda verilecek.  Siz WhatsApp’ın yeni özelliğini nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.