Cihazlarınızda depolanan fazla tarama verilerini silmek, iyi bir performans artışı sağlayabilir. Biz de sizin için basit bir kılavuz hazırladık.

iPhone veya iPad’iniz normalden daha yavaş çalışıyorsa, hızlı bir performans artışı için tek yapmanız gereken cihazın tarayıcı önbelleğini temizlemektir. Her tarayıcı uygulaması, çerezler, kaydedilmiş oturum açma bilgileri, resimler ve daha fazlası gibi web sitesi verilerinin önbelleğini depolar. Bu, bir sonraki ziyaretinizde sayfaların daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur ve tarayıcıyı kapattıktan sonra bile bir siteye giriş yapmanızı sağlar. Bu, düzenli olarak ziyaret ettiğiniz alanlar için faydalıdır, ancak önbelleğinizdeki birçok dosya işe yaramaz. Bu küçük ekstra veriler hızla toplanır ve iPhone veya iPad’inizin dahili depolama alanının oldukça büyük bir bölümünü kaplayabilir. Cihazınızda ne kadar az alan kalırsa, o kadar yavaş çalışır.

Tarayıcı önbelleğinizi temizlemek, aygıtın donanımına aniden hız aşırtmaz, ancak uygulamaların daha hızlı yüklenmesine ve iOS’un (veya iPadOS’in) daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olabilir. Bunu düzenli olarak yapmak, özellikle web tarayıcısını kullanırken iOS cihazlarınızın sorunsuz çalışmasını sağlar. Ani tarayıcı çökmeleri gibi başka hatalar fark ederseniz, denediğiniz ilk şey bu olmalıdır. Cihazınız önbelleği temizledikten sonra (veya birden çok tarayıcıyı sık kullanıyorsanız önbellekleri) temizlemeye devam ediyorsa, daha sert önlemler almanın zamanı geldi.

Tarayıcı önbelleğinizi temizlemenin tek dezavantajı, kayıtlı oturum açma bilgilerinizi ve belirli sayfalar için kaydettiğiniz benzersiz ayarları silmesidir. Tarayıcınızın verilerini her temizlediğinizde kullandığınız web sitelerinde tekrar oturum açmanız gerekecek.

İşte çeşitli tarayıcılarda, önbelleği temizlemeniz için yapmanız gerekenler:

Safari’de önbellek nasıl temizlenir

 • iPhone veya iPad’inizin Ayarlar uygulamasını açın, ardından uygulamalar listesinden Safari’yi seçin .
 • “Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle”ye dokunun .
 • Sizden istendiğinde verilerinizi silmek istediğinizi onaylayın.

Chrome’da önbellek nasıl temizlenir

 • Chrome’u açın , menü çubuğundaki üç nokta simgesine dokunun ve ardından Ayarlar > Gizlilik > Tarama Verilerini Temizle’ye gidin .
 • Çerezler , Site Verileri ve Önbelleğe Alınmış Görüntüler ve Dosyaların tümünün seçili olduğundan emin olun ve mümkün olan en fazla alanı boşaltmak istiyorsanız tarih aralığını “Tüm Zamanlar” olarak ayarlayın .
 • “Tarama Verilerini Temizle”ye dokunun .
OKUYUN  Instagram videoları telefona nasıl indirilir? (iPhone ve Android)

Edge’de önbellek nasıl temizlenir

 • Edge’i açın ve sağ alttaki “…” simgesine dokunun .
 • Ayarlar > Gizlilik > Tarama Verilerini Temizle’ye gidin .
 • “Tarama Verilerini Temizle”ye dokunun , ardından seçiminizi onaylayın .

Firefox’ta önbellek nasıl temizlenir

 • Firefox’ta üç satırlı menü simgesine dokunun ve Gizlilik > Ayarlar > Veri Yönetimi’ne gidin.
 • Kaldırmak istediğiniz veri türünü seçin ve ardından tüm tarama önbelleğinizi boşaltmak için “Özel Verileri Temizle” ye dokunun veya “Web Sitesi Verileri”ne dokunup belirli web sitelerinden kaydedilen verileri temizleyin.